Mikroskop stomatologiczny - pomoc w leczeniu zębów!

  Stomatologia jest bardzo dynamicznie rozwijającym się działem medycyny. Ostatnie trzy dekady wprowadziły wiele innowacji technologicznych i materiałowych w dziedzinie chirurgii, protetyki oraz endodoncji. W 1978 roku Amerykanie Apotheker i Jako skonstruowali pierwszy stomatologiczny mikroskop operacyjny. Po kolejnych trzech latach był on dostępny w sprzedaży, jednak wydarzenie to spotkało się z dużym sceptycyzmem i przez kolejne dziesięciolecie niewielu specjalistów zdecydowało się na rozwój w kierunku stomatologii mikroskopowej. Zmianę przyniosły lata 90., kiedy to rozpoczęto organizowanie pierwszych szkoleń z zastosowaniem mikroskopu oraz odbyły się pierwsze sympozja poświęcone tej tematyce.

  Polska stomatologia zainteresowała się możliwością zastosowania powiększenia śród-zabiegowego znacznie później, niż lekarze na zachodniej półkuli. Jednak obecnie coraz więcej profesjonalnych gabinetów stomatologicznych, wyposażanych jest w stomatologiczny mikroskop zabiegowy. Co zatem zmienia praca w powiększeniu, jakie daje mikroskop?

  Powiększenie pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie i zajrzenie w głąb pola zabiegowego. Szczególnie przydatne jest to w zakresie endodoncji. Mikroskop pozwala na dokładne zlokalizowanie ujść kanałów, które często gołym okiem pozostają niewidoczne. Liczba kanałów i ich przebieg w obrębie korzenia zęba są bardzo zmienne, a pozostawienie nieoczyszczonego kanału może prowadzić do nawracających stanów zapalnych oraz dolegliwości bólowych. Częstym zjawiskiem są również obliteracje, czyli częściowe zamknięcia światła kanałów. Ich udrożnienie bez kontroli wzroku może prowadzić do groźnych powikłań, jakimi są perforacje – przebicia ścian kanałów korzeniowych. Praca w powiększeniu zmniejsza ryzyko powikłań, gdyż pozwala kontrolować wzrokiem obszar, w którym pracuje lekarz. Widzi on, w jakim kierunku przesuwa się wiertło udrażniające kanał. Po zakończonym opracowaniu systemu korzeniowego zęba, możliwa jest także dokładna ocena stopnia oczyszczenia wnętrza kanału, gdyż stanem idealnym jest brak jakichkolwiek resztek zębiny, past dezynfekujących i substancji płuczących.

  Dzięki układowi optycznemu mikroskopu, możliwe jest także leczenie powikłań, do jakich może dojść w trakcie leczenia endodontycznego. Zamknięcie perforacji korzenia i wyjęcie złamanego narzędzia są bardzo precyzyjnymi zabiegami i wymagają dużych zdolności technicznych operatora. Jednak bez dużego powiększenia niemożliwe byłoby uwidocznienie otworu perforującego, znalezienie złamanego fragmentu pilnika, a następnie ich usunięcie i odpowiednie zabezpieczenie światła kanału.

  Poza endodoncją mikroskop znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach stomatologii. Znacząco zwiększa precyzję wykonanych zabiegów, dlatego używany jest w mikrochirurgii i protetyce, a nawet do, wydawałoby się, rutynowego zabiegu, jakim jest scaling zębów. Protetycy sięgają po mikroskop w celu dokładnego opracowania filarów pod mosty i korony protetyczne, mikrochirurdzy wspierają się nim w zabiegach resekcji wierzchołków korzeni zębów. Zabieg higienizacji wykonywany w powiększeniu to większa precyzja usuwania pod i naddziąsłowych złogów kamienia nazębnego.

  Powyżej przytoczone przykłady zastosowania mikroskopu pokazują, jak bardzo zmieniły się konwencjonalne procedury stosowane w leczeniu stomatologicznym. Dzięki mikroskopowi zostały udoskonalone, by osiągnąć lepsze wyniki leczenia i rozwiązywać sytuacje kliniczne, które jeszcze niedawno skazywały pacjenta na usunięcie zęba. Stomatologiczny mikroskop operacyjny to bezsprzecznie nowy rozdział nowoczesnej stomatologii, który może znaleźć się w zasięgu każdego świadomego pacjenta. W trosce o Naszych Pacjentów, i aby oferować usługi na njawyższym poziomie, lekarze w Smile Design Clinic posługują się na co dzień takim mikroskopem.

  GALERIA

  © Smile Design Clinic