Jak dbać o zęby dziecka? | Smile Design Clinic, Warszawa

  Piękny i zdrowy uśmiech dziecka w dużej mierze zależy od rodziców, którzy od początku powinni dużą wagę przywiązywać do codziennej pielęgnacji jamy ustnej swojej pociechy. Dbanie o zęby mleczne jest niezwykle ważne, ponieważ ma wpływ także na stan zębów stałych. Zobacz zatem, o czym należy pamiętać na drodze do zdrowych zębów Twojego dziecka.


  Krok 1 – pielęgnacja dziąseł niemowlaka

  O higienę jamy ustnej należy dbać już od pierwszych dni życia. Oczyszczanie buzi niemowlaka z resztek pokarmu jest niezwykle ważne. Na początek używamy do tego zwilżonego w letniej wodzie gazika, nawiniętego na palec wskazujący (oczyszczamy dziąsła ruchem wymiatającym). Przed snem powinniśmy wziąć maluszka na kolana i delikatnie masować jego dziąsła. Jeśli będziemy wykonywać tę czynność regularnie, tym samym przyzwyczaimy dziecko do podstawowego nawyku pielęgnacyjnego. Podczas ząbkowania na gazik można nanieść żel przeciwbólowy, który kupimy w aptece.

  Krok 2 – pielęgnacja zębów mlecznych

  Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, należy kupić specjalną małą szczoteczkę do zębów i pastę przeznaczoną dla dzieci. Zęby mleczne powinno się czyścić dwa razy dziennie. Szczoteczka musi mieć odpowiednio małą główkę i miękkie włosie, zaleca się także stosowanie pasty bez fluoru lub z jego niskim stężeniem, która jest bezpieczna nawet w razie połknięcia jej przez dziecko. Na początku to rodzice muszą myć zęby dziecku (dla bezpieczeństwa i dokładności tej czynności).  Ta czynność nie powinna jednak kojarzyć się maluchowi z przykrą koniecznością. Uczmy go higieny poprzez zabawę. Szczoteczka z bohaterem z ulubionej bajki, czy kolorowy kubeczek do płukania buzi na pewno doskonale się sprawdzą. Dzięki codziennej pielęgnacji jamy ustnej ograniczamy rozwój bakterii, które doprowadzają do tak popularnej wśród dzieci próchnicy.

  Krok 3 – nauka samodzielnego mycia zębów

  Około 5. roku życia dziecko ma już na dobre rozwinięte zdolności manualne, dlatego rodzice mogą pozwolić mu wtedy na samodzielne mycie zębów. Rola rodziców powinna ograniczać się tylko do pomocnika, który będzie oczywiście nadzorował czy dziecko prawidłowo czyści swoje ząbki.

  Krok 4 – dziecko u dentysty

  Pamiętajmy, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa nie powinna mieć miejsca, kiedy coś niepokojącego zaczyna dziać się z zębami. Większość gabinetów dentystycznych, w tym Klinika Smile Design Clinic w Warszawie oferuje swoim małym pacjentom wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko zapoznaje się z pracą stomatologa. Dzięki temu maluch oswaja się z danym miejscem i pozytywnie nastawia się do ewentualnego leczenia stomatologicznego w przyszłości. Pierwszą wizytę należy odbyć już z rocznym dzieckiem, kolejne wizyty kontrolne powinny mieć miejsce co 3-4 miesiące. Stomatolog wykona także podstawowe zabiegi profilaktyczne u dzieci – lakowanie i lakierowanie zębów.

  Krok 5 – dieta dla zdrowych zębów

  Rodzice powinni pamiętać, że słodycze i słodkie napoje stanowią największe zagrożenie dla zdrowia zębów ich dziecka. Mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy, która niestety jest w stanie przenieść się również na zęby stałe. Od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać dziecko do zdrowych przekąsek i wody mineralnej. Sięgajmy po owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Wiadomo, że nie da się całkowicie zrezygnować ze słodyczy, ale na pewno warto je ograniczyć.

  Droga do zdrowych zębów Twojego dziecka nie musi być skomplikowana. Pamiętając o kilku zasadach i zdrowych nawykach, zapewniasz mu piękny uśmiech!

  Skontaktuj się z:

  Kliniką Smile Design Clinic w Warszawie!

  Attachment
  • stomatolog dzieciecy

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.