Zdrowe dziąsła | Smile Design Clinic, Warszawa

  Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby – pamiętajmy o tym! Niestety, wiele osób lekceważy stany zapalne dziąseł i związane z nimi objawy takie jak np. krwawienie. Często jest to sygnał, że w jamie ustnej zaczyna dziać się coś złego. Jak dbać o dziąsła? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

  Dlaczego zdrowe dziąsła są tak ważne?

  Lekceważenie stanów zapalnych dziąseł może prowadzić do rozwoju chorób przyzębia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty zębów. Pamiętaj, więc – zdrowe dziąsła, to zdrowsze zęby!

  Przyczyny chorób dziąseł:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów,
  • nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały,
  • predyspozycje genetyczne,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe,
  • obniżona odporność organizmu,
  • zmiany hormonalne podczas ciąży,
  • przewlekły stres,
  • źle dobrane protezy, korony i mosty.

  Poznaj 6 sposobów na zdrowe dziąsła!

  1. Regularne szczotkowanie zębów to podstawa! Pamiętaj aby myć zęby co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważna jest także odpowiednia technika mycia zębów, dla dziąseł najlepszy jest tzw. ruch wymiatający – szczoteczkę przesuwamy od dziąsła w stronę korony zęba. Ważne jest również, aby używać szczoteczek z miękkim lub średnio miękkim włosiem, ponieważ nie uszkadzają one delikatnej tkanki dziąsła. Skóra w tym miejscu jest cienka i bardzo podatna na podrażnienia. Pamiętaj też aby regularnie (co 3 miesiące) wymieniać szczoteczkę na nową.
  2. Pasta do zębów, nić dentystyczna i płukanka to zestaw obowiązkowy każdego, komu zależy na utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Osobom, które często mają problemy z dziąsłami zaleca się stosowanie specjalistycznych produktów higienicznych.
  3. Wśród domowych metod pielęgnacji są płukanki, m.in. z szałwii, rumianku czy roztworu wody i wody utlenionej (w proporcjach 1:1).
  4. Chcąc zachować zdrowie dziąseł powinieneś zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w witaminy C i B oraz koenzym Q10. Znajdziesz je m.in. w przetworach mlecznych, rybach, jajach, owocach cytrusowych, brokułach czy roślinach strączkowych.
  5. Na stan dziąseł ma wpływ też tryb naszego życia. Specjaliści zalecają rezygnację z używek takich jak tytoń czy alkohol. Produkty te doprowadzają do wysuszenia jamy ustnej i rozwoju bakterii, a to może już być bezpośrednia przyczyna rozwoju chorób dziąseł.
  6. W trosce o zdrowe dziąsła powinniśmy także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne (skaling i piaskowanie zębów)  pozwalają utrzymać dziąsła w dobrej kondycji. Ponadto wcześnie rozpoznane choroby dziąseł są jest łatwiejsze do wyleczenia i zapobiega wystąpieniu powikłań. Profilaktyka jest najważniejsza!

  Zadbajmy o zdrowie dziąseł, aby na długo były jak najlepszym towarzystwem dla naszych zębów!

  Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną.

  Umów się już dziś: 22 765 61 90 / 22 765 61 82

   

  Attachment
  • poradź sobei z chorobami dziąseł w Smile design Clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.