Zabieg lakowania zębów - skuteczna ochrona przed próchnicą!

  Systematyczne sposoby dbania o zęby, regularne, a nawet najdokładniejsze ich mycie oraz szczotkowanie, to niestety procesy niewystarczające dla zachowania pełni ich zdrowia. W celu uzyskania kompletnego i zadowalającego efektu, niezbędne są regularne wizyty u stomatologa. Podstawowym zabiegiem, na który należy zaprowadzić dziecko już nawet w wieku czterech lat, jest lakowanie zębów.

  Czym jest lakowanie zębów?

  Lakowanie jest najlepszą formą zapobiegania powstawania próchnicy zębów bocznych. Jest rutynowym zabiegiem profilaktycznym, który można wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, trzonowych i przedtrzonowych.

  Na czym polega lakowanie zębów?

  Zabieg lakowania zębów, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic, polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów zarówno trzonowych, jak i tych przedtrzonowych. Podlegają mu zęby stałe, boczne oraz mleczne, jak również otwory ślepe (głębokie zagłębienia) w stałych górnych dwójkach. Zabieg jest krótki, a co najważniejsze całkowicie bezbolesny. Na samym początku lekarz dentysta (choć może to być także asystentka stomatologiczna, czy higienistka) musi wykonać dokładny przegląd zębów i je zbadać – zajrzeć do jamy ustnej, dotknąć zębów za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zgłębnikiem. Wszystko to w celu upewnienia się, czy zęby są na pewno zdrowe. Jeśli tak, wówczas następuje ich oczyszczenie przy pomocy obrotowej szczoteczki, przypominającej tę elektryczną.

  Kiedy pacjent wypłucze dokładnie usta wodą, dentysta osusza zęby przy użyciu dmuchawki. Następnie, na oczyszczony i osuszony ząb zostaje nanoszona niewielka ilość wytrawiacza – preparatu, który ma za zadanie wspomóc mocowanie laku w szczelinie zęba. Po upływie kilkunastu minut dochodzi do spłukania wytrawiacza i ponownego osuszenia powierzchni zęba. W taki sposób przygotowany ząb jest gotowy do lakowania. Teraz właśnie lak umieszcza się w odpowiednim miejscu na zębie i przy pomocy specjalnego instrumentu jest delikatnie rozprowadzany po całej długości bruzdy. Ponieważ ma on konsystencję półpłynną bez problemu dociera do nawet najdrobniejszej szczeliny zęba. Następnie dochodzi do naświetlania laku specjalną lampą. Wskutek takiego działania lak staje się twardy i tym samym blokuje bakteriom dostęp do zęba, chroniąc go jednocześnie przed próchnicą. Na końcu lekarz już jedynie sprawdza czy nałożony lak nie przeszkadza w zwarciu szczęki, jeśli nie – pacjent przepłukuje usta wodą i gotowe.

  W jakim wieku należy poddać zęby lakowaniu?

  Lakowanie zębów zaleca się wykonać już nawet u dwu- czy trzyletniego dziecka. Zdecydowanie lepiej jest przecież zapobiegać niż leczyć, a zabieg ten uchroni przed powstaniem próchnicy. Inną zaletą przeprowadzenia zabiegu w tak młodym wieku są pozytywne skojarzenia malucha ze stomatologiem, z uwagi na brak bólu podczas wykonywanego zabiegu, co owocuje brakiem lęku i niechęci w latach późniejszych. Oczywiście także dzieci starsze (5-8 lat), u których pojawiły się już zęby trzonowe, powinny niezwłocznie udać się na lakowanie.

  Czy zabieg lakowania należy powtarzać?

  Lakowanie zębów nie jest zabiegiem jednorazowym. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan zębów. Zaleca się rutynowe wizyty po 6. miesiącach od ostatniego zabiegu. Zdarza się także, że niekiedy następuje częściowa lub nawet całościowa utrata laku, wówczas należy, jak najszybciej udać się na jego uzupełnienie.

  Attachment
  • iStock_000062621142_Full
  • Shot of a female dentist and child in a dentist office

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.