Aparat retencyjny, czyli retainer - co warto o nim wiedzieć

  Retainer to aparat retencyjny, którego podstawowym zadaniem jest zatrzymanie prawidłowego ustawienia zębów po leczeniu ortodontycznym. Retencja jest koniecznością, jeśli chcesz utrzymać efekty korekcji uzębienia na stałe. W przeciwnym wypadku, zęby z czasem mogą wrócić do poprzedniego, niewłaściwego ułożenia i leczenie ortodontyczne zostanie zaprzepaszczone. Dlatego tak istotne jest, żeby nosić aparat retencyjny, by cieszyć się nowym, idealnie pięknym uśmiechem do końca życia! Sprawdź, komu szczególnie zalecany jest retainer i co należy wiedzieć na ten temat!

  Retainer – sposób na zatrzymanie pięknego ułożenia zębów

  Aparat retencyjny służy do podtrzymania efektów końcowych leczenia ortodontycznego. Dlatego, jeśli nosisz aparat ortodontyczny, niewątpliwie czeka Cię również tego rodzaju utrwalenie pozytywnych rezultatów korekcji uzębienia. Jest to konieczny etap, pozwalający na utrzymanie prawidłowego ułożenia zębów oraz szczęki. W Smile Design Clinic stosujemy najnowsze metody tego rodzaju terapii, dzięki czemu możesz mieć pewność, że pozytywne efekty końcowe będą zachowane, mimo upływu lat. Ortodonta poinformuje Cię o możliwościach, jakie są dostępne do kontynuowania leczenia.

  Jak długo nosi się retainer?

  Noszenie aparatu retencyjnego zależy od rodzaju wady, która jest korygowana oraz wieku Pacjenta. W Smile Design Clinic po dokładnej analizie, dostosowujemy okres retencji do indywidualnych potrzeb. Najczęściej okres noszenia trwa tyle, ile noszenie aparatu ortodontycznego, czyli przez okres około 18-30 miesięcy. Czasem zdarza się jednak, że ze względu na wiek Pacjenta i stopień zaawansowania korekcji uzębienia, aparat retencyjny powinien być noszony kilka lat lub nawet do końca życia.

  Retainer i jego rodzaje

  Podstawowy podział obejmuje aparaty ruchome i stałe. Retainer może być więc wyjmowany lub na stałe przymocowany do zębów. Aparat retencyjny stały, wykonany jest z cienkich szyn, przyklejonych do wewnętrznej strony zębów, a ruchomy, przezroczysty, może być zakładany najpierw przez cały dzień, a później jedynie na noc. Szczególnie w przypadku noszenia stałego retainera, należy restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i dokładnie usuwać resztki pokarmów z przestrzeni między aparatem, a zębami.

  Od czego zależy wybór retainera?

  Wybór retainera zależy od rodzaju wady, która jest korygowana ortodontycznie. Ponadto, istotnym czynnikiem jest również wiek Pacjenta. Im starsza jest osoba leczona, tym dłużej trwa okres retencyjny, ponieważ zęby mają bardzo silną predyspozycję powrotu do pierwotnego ich ułożenia. Czasem zdarza się, że okres retencji jest kilkuletni albo dożywotni, dlatego wybór retainera, zależy również od tego czynnika. Ponadto, istotne są także uwarunkowania genetyczne oraz stopień zaawansowania korekcji uzębienia. W Smile Design Clinic, ortodonta z pewnością dobierze dla Ciebie odpowiedni rodzaj aparatu retencyjnego, żeby efekty leczenia w pełni Cię satysfakcjonowały!

  Retainer – skuteczne leczenie, zapewniające długotrwałe efekty

  Retainer przyczynia się do długotrwałego utrzymania rezultatów leczenia ortodontycznego. To dzięki niemu możliwe jest zachowanie prawidłowego ułożenia zębów. Noszenie aparatu retencyjnego jest bardzo ważne ze względu na stały nacisk warg, policzków i języka na zęby ustawione po leczeniu, a także przebudowę tkanek przyzębia oraz dziąseł po leczeniu ortodontycznym. Poza tym, istotnym czynnikiem, przemawiającym za koniecznością noszenia aparatu retencyjnego, są też zmiany wzrostowe. Retainer pełni kluczową rolę w utrzymaniu uzębienia we właściwym położeniu i warunkuje stałe efekty leczenia ortodontycznego. Nie należy więc bagatelizować, ani pomijać roli, jaką odgrywa aparat retencyjny w drodze do atrakcyjnego, zdrowego uśmiechu.

  Leczenie ortodontyczne – tu znajdziesz więcej informacji o metodach prostowania zębów i leczenia wad zgryzu w naszej klinice. Jeżeli chcesz już wkrótce cieszyć się pięknymi, prostymi zębami, umów się na wizytę w Smile Design Clinic! Zadzwoń!

  tel. 22 291 80 80 
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • aparat retencyjny jak dlugo

  © Smile Design Clinic