Ciąża a dentysta - to musisz wiedzieć! | Smile Design Clinic

  Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Te dziewięć miesięcy całkowicie zmienia spojrzenie na świat. Przyszła mama musi podejmować decyzje, które będą dobre i bezpieczne nie tylko dla niej, ale głównie dla małego człowieka w jej brzuchu. Co więc zrobić, gdy podczas tego magicznego okresu całą radość zabiera bolący ząb? Ciąża a dentysta to temat niezwykle kontrowersyjny. Każdy ma inne zdanie na temat tego co wolno, a czego nie – a jaka jest prawda? Sprawdźmy to!

  Ciąża a dentysta- odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa!

  Wiele kobiet w okresie ciąży zauważa znaczne pogorszenie ogólnego stanu swojego uzębienia. Utarło się, że ciąża demineralizuje (czyli odwapnia) zęby, udowodniono jednak, że nie jest to prawda. Główną przyczyną problemów z zębami występujących podczas ciąży jest nieprawidłowa higiena wynikająca z rozpulchnienia dziąseł. Do rozpulchnienia dochodzi pod wpływem działania hormonów ciążowych. Skutkiem rozpulchnienia dziąseł jest osadzane się większej ilości płytki nazębnej, a także nadwrażliwość dziąseł. W tym okresie łatwo o urazy i krwawienia, co często sprawia, że przyszła mama zmniejsza siłę szorowania zębów, tym samym nie usuwając dostatecznie dokładnie zgromadzonych w jamie ustnej bakterii. Jest to prosta droga do powstawania próchnicy. W ciąży należy dbać o zęby jeszcze bardziej niż wcześniej. Podstawą jest regularne i dokładne mycie zębów, używanie nici dentystycznej, a także płukanie ust (należy wybierać płyny bez alkoholu). Warto także zmniejszyć ilość spożywanego cukru.

  Ciąża a dentysta- jak często chodzić na wizyty kontrolne?

  Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego regularne wizyty kontrolne to podstawa zadbanych zębów – także w okresie ciąży. Najlepiej odwiedzać lekarza co trzy miesiące, a  jeśli nie jest to możliwe – należy przeprowadzić minimum dwie wizyty w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży. Niezbędnym zabiegiem wykonywanym bezsprzecznie w trakcie ciąży jest profesjonalne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz ich piaskowanie. Bakterie nagromadzające się w płytce nazębnej mogą przenikać do krwi i rozprzestrzeniać się po całym organizmie docierając także do łożyska. Warto też wiedzieć,  że czyszczenie zębów jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, w czasie ciąży przysługuje ono kobietom co pół roku.

  Ciąża a dentysta- czy to znieczulenie naprawdę jest takie straszne?

  Wiele przyszłych mam unika wizyt u dentysty, ponieważ boi się bólu towarzyszącego leczeniu zębów bez znieczulenia, jednak w obecnych czasach znieczulenie miejscowe często podawane jest również kobietom w ciąży. Wiąże się to z faktem, iż powszechnie uważa się, że stres i ból są bardziej szkodliwe dla dziecka niż  preparaty znieczulające. Podczas zabiegu, kobietom w ciąży podaje się specjalny rodzaj znieczulenia, które nie obkurcza naczyń krwionośnych. Mimo wszystko warto unikać zabiegów z użycie znieczulenia przez pierwszy trymestr ciąży.

  Ciąża a dentysta- co z leczeniem kanałowym?

  To chyba najbardziej  problematyczny ze wszystkich zabiegów, głównie ze względu na  fakt, iż w ciąży nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich, gdyż promieniowanie RTG może uszkodzić dopiero rozwijające się organy dziecka. Natomiast jeśli kobieta miała wykonane zdjęcie jeszcze przed ciążą, leczenie kanałowe jak najbardziej można wykonać już po pierwszym trymestrze.

  Ciąża a dentysta- warto zrezygnować z wybielania zębów.

  Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny zrezygnować z profesjonalnego rozjaśniania zębów, wiąże się to z możliwością dostania się do krwiobiegu substancji wybielającej, która może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

  Ciąża a dentysta – kiedy można usunąć bolący ząb?

  Z ekstrakcją zęba nie należy czekać do rozwiązania. Ból, nieprzespane noce i problemy z jedzeniem mogą osłabić organizm matki a tym samym wpłynąć na dziecko.
  Warto jednak zdecydować się na taki zabieg dopiero po pierwszym trymestrze ciąży.

  Ciąża a dentysta – nie musisz rezygnować z aparatu!

  Jeśli aparat ortodontyczny zamontowany miałaś jeszcze przed ciążą, bez obaw możesz go nosić przez cały okres ciąży. Ten sposób prostowania zębów nie wpływa negatywnie na dziecko. Nie zaleca się jednak rozpoczynania leczenia ortodontycznego w tym delikatnym okresie ze względu na kruchość zębów przyszłej mamy.

  Pamiętaj, że regularne wizyty u dentysty to korzyści dla Ciebie i dla Twojego dziecka, dlatego od razu skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej kliniki stomatologicznej!

  Smile Design Clinic – tu czekają na Ciebie świetni specjaliści. Umów się na wizytę!

  Attachment
  • leczenie zebow w ciazy

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.