Lakierowanie zębów u dzieci w Warszawie I SmileDesignClinic

  Zęby uczestniczą w jednej z najprzyjemniejszych czynności na świecie – w jedzeniu. Warto więc zadbać o ich zdrowie, aby owa przyjemność nie stała się bolesną procedurą. O zęby swoich dzieci należy zadbać już we wczesnym okresie ich rozwoju, gdyż bezpośrednio po wyrżnięciu są podatne na próchnicę – ze względu na stosunkowo małą zawartość składników mineralnych. Często stosujemy zamiennie lub mylimy pojęcia “lakowanie” i “lakierowanie” zębów. Czym właściwe różnią się one w praktyce?

  Lakierowanie zębów mlecznych

  Lakierowanie zębów to zabieg polegający na nałożeniu lakieru zawierającego fluor na powierzchnię zębów. Preparat może też występować w formie żelu, a jego głównym zadaniem jest wzmocnienie zębów naszych pociech. Stężenie fluoru w nakładanej substancji jest bardzo wysokie, lakier długo schnie na zębach zaś fluor stopniowo wnika w szkliwo (jest uwalniany przez kilka, kilkanaście godzin). Zabieg lakierowania zębów jest rutynową procedurą wykonywaną w niemal każdym gabinecie stomatologicznym, także w klinice Smile Design Clinic w Warszawie.

  Czym się różni lakowanie od lakierowania zębów?

  Lakowanie i lakierowanie zębów nie są tym samym. Lakowanie zębów polega na nakładaniu na powierzchnię zębów laku. Substancja ta wypełnia bruzdy i zagłębienia zębów bocznych, co chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Choć oba zabiegi, lakowanie i lakierowanie, wydają się być podobne to istnieją między nimi wyraźne różnice.

  • Lakowanie dotyczy zębów mlecznych i stałych bocznych (przedtrzonowych i trzonowych), lakierowanie – wszystkich zębów stałych.
  • Cel lakowania to ochrona bruzd przed próchnicą (profilaktyka próchnicza), cel lakierowania – wzmocnienie szkliwa w ramach profilaktyki fluorowej.
  • Różnice w częstotliwości wykonywania obydwu zabiegów (lakowanie – dwa razy do roku, lakierowanie – co trzy miesiące u dzieci, a w przypadku dorosłych osób można zabieg powtarzać raz na pół roku).

  Zabieg fluoryzacji (lakierowania) zębów zwiększa ich odporność na działanie kwasów w jamie ustnej i chroni jednocześnie przed próchnicą. Należy jednak pamiętać, że nie jest wskazane częste nakładanie preparatów zawierających fluor, gdyż może to przyczynić się do zmatowienia i kruszenia się szkliwa. W ten sposób zostanie zniszczona naturalna ochrona zębów. Lakier fluorkowy jest nakładany przez stomatologa specjalnym pędzelkiem, a po jego nałożeniu powinniśmy unikać spożywania posiłków przez około dwie godziny.

  Kiedy powinno się przystąpić do zabiegu lakierowania zębów?

  Zabieg lakierowania zębów u dzieci należy wykonywać średnio raz na trzy, cztery miesiące. Osoby dorosłe mogą poddać się lakierowaniu dwa razy w ciągu roku. Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym ma sens po przeprowadzonych zabiegach higienicznych takich jak piaskowanie czy skaling, które usuną widoczne na powierzchni zębów osady i kamień. W przypadku dzieci stosuje się nieco inny preparat, który zawiera fluor w bezpiecznej dawce, a jego kolor jest żółty.

  Więcej informacji na temat ceny i przebiegu zabiegu lakierowania zębów u dzieci znajdziesz na stronie Smile Design Clinic.

  Attachment
  • Portrait of happy girl undergoing dental treatment at clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.