Najważniejsze składniki pasty do zębów | Smile Design Clinic

  Często mówi się o czytaniu etykiet artykułów spożywczych. Większość z nas jest już mistrzami w odnajdywaniu zagęstników i konserwantów w składzie jogurtu, sera czy wędliny, a mimo to mało kto zdaje sobie sprawę, co skrywa produkt, który kilka razy dziennie znajduje się w naszych ustach. Mowa oczywiście o paście do zębów.

  Pasta paście nie równa?

  Pasta ziołowa, zapewniająca świeży oddech, usuwająca 7 podstawowych problemów z zębami, przeciw krwawieniu, wybielająca czy wzbogacona w uzupełniające ubytki mikrocząsteczki. To tylko kilka z dostępnych na rynku produktów. Wśród takiej ilości specyfików łatwo się pogubić. Czy rzeczywiście pasty tak bardzo różnią się między sobą?

  Siedem składników każdej pasty do zębów

  1. Substancja ścierna.
   To podstawowy składnik, któremu pasty zawdzięczają swoje właściwości czyszczące.
   Do najczęściej stosowanych substancji ściernych zaliczamy: wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, węglan wapnia, tlenek krzemu, polimetakrylan oraz hydroksyapatyt. Odpowiadają one za usuwanie osadu oraz płytki bakteryjnej. W większości past substancje ścierne stanowią od 25 do 50% zawartości. Trzeba jednak pamiętać, że im większe stężenie tych składników, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń szkliwa.
  2. Związki fluoru. Wojna między zwolennikami a przeciwnikami fluoru trwa w najlepsze, jednak wciąż stanowi on główny składnik przeciwpróchniczy wykorzystywany do produkcji past do zębów. Może występować w postaci fluorku sodu, monofluorofosforanu sodu, fluorku cyny lub amino fluorku. Trzeba jednak pamiętać, że pasty nie są jedynym źródłem fluoru, a nadmiar tego pierwiastka może powodować chorobę zwaną fluorozą.
  3. Środki pieniące.
   W pastach najczęściej znajdziemy laurylosiarczan sodu lub inne związki siarki, które powinny stanowić ok. 2% składu produktu. To po prostu związki myjące odpowiedzialne za pienienie się pasty w kontakcie z wodą.
  4. Środki formujące.
   Kilka lat temu wszyscy próbowali wycisnąć pastę w idealną falę, którą rozsławiła pewna marka zajmującą się właśnie produkcją past do zębów. Niewielu osobom się to udało, jednak był pewnego rodzaju test na zawartość gliceryny w produkcie. To właśnie gliceryna jest najczęściej spotykanym środkiem formującym, odpowiadającym za kremową konsystencję pasty.
  5. Środki konserwujące i przeciwutleniające.
   Zastanawiałeś się kiedyś jaką datę ważności ma pasta do zębów? Jednym słowem: dość długą, jest to właśnie zasługa substancji konserwujących.
  6. Aromaty, substancje słodzące.
   Słodkie i owocowe zapachy, pasta o smaku truskawki lub gumy do żucia, na rynku znajdziesz wszystko! Te składniki zapewniają nam przyjemne uczucie świeżości oraz maskują nieprzyjemny zapach oddechu.
  7. Tlenek tytanu biały, błękit brylantowy i biksyna pomarańczowa, czyli kultowa pasta w niebiesko-czerwone pasy.

  Dodatkowo w większości past znajdziemy także przeciwzapalne wyciągi z ziół oraz wzmacniające tkanki przyzębia sole mineralne.

  Na jakie składniki zwracać szczególną uwagę kupując pastę do zębów?

  • sacharyna- często można ją spotkać w składzie past przeznaczonych dla dzieci, ponieważ ma słodki smak. W wielu państwach Unii Europejskiej substancja ta jest zabroniona ze względu na podejrzenia, iż w dużej ilości może przyczyniać się do powstawania nowotworów.
  • chlorheksydyna- walczy bakteriami chorobotwórczymi , przez co umożliwia ochronę przed zewnętrznymi zakażeniami, ale niszczy też potrzebną nam florę bakteryjną.
  • triclosan- kontrowersje wokół tego składnika z każdym dniem narastają. Triclosan łącząc się z chlorowaną wodą (występującą w wodociągach), może powodować powstanie chloroformu podejrzewanego o właściwości rakotwórcze.

  Dobór odpowiedniej pasty do zębów powinien odbywać się w gabinecie stomatologicznym.
  Smile Design Clinic – to tu otrzymasz profesjonalną poradę dotyczącą doboru odpowiedniej pasty do zębów. Umów się na konsultację już dziś!

  Attachment
  • stomatolog warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.