Diagnostyka radiologiczna zęba, Warszawa I SmileDesignClinic

  Właściwa diagnostyka radiologiczna jest kluczowym aspektem leczenia stomatologicznego. Na podstawie uzyskanych zdjęć dentyści są w stanie precyzyjnie ocenić stan zębów, zdiagnozować problem oraz zaplanować leczenie. Istnieją różne rodzaje zdjęć – rentgenowskie, cefalometryczne, pantomograficzne, wewnątrzustne oraz CBCT (trójwymiarowej tomografii komputerowej). Zdjęcia pozwalają stomatologom spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Co ukazują poszczególne zdjęcia i gdzie można je wykonać?

  RTG zębów

  Zdjęcie rentgenowskie zębów jest wykonywane za pomocą odpowiedniego sprzętu. Dzięki wykonaniu takiej fotografii możemy zaobserwować zmiany zachodzące w kości wokół zęba, stopień zaawansowania próchnicy, złamania oraz uzyskać informację na temat leczenia kanałowego w przeszłości. Zdjęcie rentgenowskie charakteryzuje się dużym kontrastem i posiada skalę szarości.

  Co to jest pantomograf cyfrowy?

  Pantomograf cyfrowy to sprzęt umożliwiający wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia przedstawiającego wszystkie zęby, kości szczęki, żuchwy, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Zdjęcie pantomograficzne pozwala wykryć próchnicę oraz zmiany zapalne w pobliżu wierzchołka korzenia, jest wykorzystywane w ocenie paradontozy i jakości leczenia kanałowego, przed leczeniem ortodontycznym i ekstrakcją zębów zatrzymanych. Pantomogram jest użyteczny w przypadku złamań żuchwy czy korzeni zębów, a także jest niesie ze sobą kluczowe informacje, które będą przydatne przed leczeniem implantologicznym. Sam wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.

  Zdjęcie cefalometryczne i wewnątrzustne

  Zdjęcie cefalometryczne pokazuje czaszkę w pozycji bocznej, przy czym znajduje ono zastosowanie w diagnozach wad zgryzu i w leczeniu ortodontycznym. Na fotografii zobaczyć można tkanki miękkie, podniebienie twarde, zatoki. Dzięki niej stomatolog ma możliwość wykryć ewentualne choroby czy urazy.

  Zdjęcie wewnątrzustne, nazywane też zdjęciem punktowym, przedstawia zęby i tkanki okołowierzchołkowe. Za jego pomocą stomatolog może zbadać zmiany w tych rejonach, sprawdzić korzenie, obecność torbieli czy zmian nowotworowych. Fotografia jest wykonywana za pomocą specjalnego detektora promieniowania, który umieszczany jest w jamie ustnej pacjenta, przy czym rozróżnia się dwa rodzaje zdjęć – zgryzowe i przylegające.

  Zdjęcie CBCT – co to takiego?

  W niektórych klinikach stomatologicznych wykonywane jest zdjęcie CBCT czyli trójwymiarowa tomografia komputerowa. Dzięki niej stomatolog widzi bardzo dokładnie kanały zębowe, korzeni i zatoki. Jest użyteczne podczas leczenia kanałowego i przed zabiegiem umieszczania implantu.

  Wszystkie rodzaje wykonywanych zdjęć wspomagają planowanie i proces leczenia stomatologicznego, ortodontycznego oraz protetycznego. Aparaty wykorzystywane do ich wykonania emitują bezpieczną dawką promieniowania rentgenowskiego, przy czym otrzymane zdjęcia mają bardzo wysoką jakość.

  Attachment
  • diagnostyka radiologiczna

  © Smile Design Clinic