Sposoby usuwania diastemy | Smile Design Clinic Warszawa

  Wszyscy choć raz w życiu widzieliśmy uśmiech osoby z diastemą. To bardzo charakterystyczny uśmiech, ponieważ między zębami widoczna jest spora przerwa. Choć wielu z posiadaczy diastemy nie decyduje się na jej usunięcie, warto pamiętać, że może być ona przyczyną kłopotów, a więc nie tylko defektem estetycznym, lecz także problemem z medycznego punktu widzenia. Grono osób uważa jednak, że taka międzyzębowa szpara dodaje uroku, a także jest oznaką szczęścia. Dlatego nawet wśród celebrytów można zauważyć uśmiechy z szeroko rozstawionymi jedynkami. Jak widać jednak, nie robią sobie nic z tego, z dumą prezentując swoją diastemę. Jak to więc jest? Czy to dodatek do ciekawego image’u, czy może jednak wada, którą należy skorygować? Czym jest diastema?

  Kilka faktów o diastemie

  Przerwa, występująca najczęściej między górnymi jedynkami, uznawana jest za nieprawidłowość. Co najważniejsze jednak, można ją z powodzeniem leczyć. W naszej klinice masz możliwość skorygowania niedoskonałości, w tym diastemy. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, w jaki sposób usunąć niechcianą przerwę między jedynkami. Nie zawsze to konieczne, zdarza się, że szpara nie jest znaczna, nie powoduje wad wymowy i nie stanowi źródła kompleksów. W takiej sytuacji nie ma konieczności jej niwelowania.

  Dlaczego powstaje diastema?

  Na pytanie o przyczyny powstania diastemy nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Czasem jest to po prostu przerost wędzidełka wargi, czasem zbyt mała ilość zębów w jamie ustnej. Wyróżniamy trzy rodzaje diastemy, w zależności od przyczyny jej powstania. Diastema prawdziwa tworzy się na skutek przerostu wędzidełka wargi, zaś rzekoma w sytuacji braku bocznych siekaczy czy też występowania dodatkowego zęba. Ostatni rodzaj diastemy to diastema fizjologiczna, która jest zazwyczaj niewielka, nie wymaga korekty, a pojawia się u dzieci między 7. a 9. rokiem życia, kiedy dochodzi do wymiany uzębienia na stałe.

  Czemu diastema to wada do korekcji?

  Lekarze uznają, że jeśli przerwa między zębami przekracza 2 mm, powinna zostać skorygowana. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego? Jeśli nie przeszkadza i jeszcze może dodawać uroku, to po co ją usuwać? Podczas konsultacji z naszymi specjalistami dowiesz się, że diastema sprzyja rozwojowi próchnicy, chorób przyzębia i bardzo często staje się także powodem rozwoju wady wymowy. Osoby z dużą diastemą seplenią w charakterystyczny sposób. Decydując, czy warto ją usunąć, czy jednak zostawić, nie zapomnij o konsultacji lekarskiej.

  Leczenie diastemy

  Leczenie diastemy zawsze zostaje dopasowane do pacjenta. Lekarz obejrzy Twoje zęby, sprawdzi stan dziąseł i przyjrzy się stopniowi diastemy. Jeśli uda się ustalić, co jest przyczyną jej powstania, szybko dobrana zostanie metoda usunięcia kłopotliwej przerwy między zębami. Jeśli kwestią jest przerośnięte wędzidełko, należy je przyciąć. Często stosowaną metodą jest zakładanie aparatu ortodontycznego, który kształtuje prawidłowy zgryz. Równie często wykorzystywane są np. licówki, które nie tylko pięknie zlikwidują szparę międzyzębową, lecz także nadadzą zębom odpowiedni kształt i wielkość. Jeśli diastema powstała na skutek obecności dodatkowego zęba, prawdopodobnie w pierwszej kolejności musisz go usunąć, jeśli zaś są braki w uzębieniu, warto wstawić implanty.

  Leczenie diastemy w Smile Design Clinic – umów się na wizytę, a nasi specjaliści zaproponują Ci najlepszą metodę korekcji diastemy. Zadzwoń:

  tel. 22 291 80 80
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • diastema - korygowanie

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.