Diastema - przyczyny, leczenie | Smile Design Clinic Warszawa

  Przestrzeń między zębami może być przyczyną zarówno dumy, jak i wstydu. Wszystko zależy od indywidualnych doświadczeń. W kręgu aktorów czy piosenkarzy są osoby, które śmiało prezentują swoje niedoskonałości w uzębieniu i nie czują się z tego powodu niekomfortowo. Diastema, bo tak jest określana szpara między jedynkami bywa jednak źródłem kompleksów. Czasem przyczynia się do wycofania społecznego, a także zniechęca do szczerego, szerokiego uśmiechu, zwłaszcza wśród nieznajomych osób.

  Diastema – podział ze względu na przyczyny powstania

  Szpara między jedynkami może być spowodowana różnymi przyczynami. Istnieje podział diastem ze względu na podłoże ich powstania:

  • diastema prawdziwa – spowodowana jest przerostem wędzidełka wargi górnej,
  • diastema rzekoma – występuje z racji braku siekaczy bocznych lub ich mniejszego rozmiaru,
  • diastema fizjologiczna – pojawia się w okresie przed wyrzynaniem się zębów siecznych bocznych.

  Natomiast z racji ustawienia siekaczy przyśrodkowych występują diastemy:

  • zbieżne – korony nachylone do siebie, a korzenie rozsunięte,
  • rozbieżne – korony rozchylone, natomiast korzenie zbliżone,
  • równoległe – zęby ułożone są równolegle.

  Diastema – sposoby leczenia

  Rodzaj diastemy w dużej mierze warunkuje sposób leczenia. Nasi eksperci postawią Ci błyskawiczną i rzetelną diagnozę, a także przedstawią sposoby możliwego leczenia. Czasem wystarczy aparat na zęby, innym zaś razem polecane są korony, licówki czy nawet implanty. Możliwości jest więc sporo, nie trać więc nadziei i przyjdź do naszej kliniki, a przekonasz się, że Twoja przestrzeń między jedynkami, nie musi być źródłem przykrości, nieprzyjemności czy ograniczeń. W przypadku diastemy zbieżnej najczęściej stosowane jest leczenie aparatem stałym, rozbieżna jest podatna na leczenie aparatem ruchomym, zaś leczenie równoległej, zależne jest od szerokości szpary oraz wieku pacjenta.

  Z jakiego powodu diastema może być problemem?

  Diastema może być problemem, ponieważ powoduje wady zgryzu, a także choroby przyzębia. Szpara między zębami nie jest więc tylko i wyłącznie kwestią estetyczną. I choć wiele osób nie decyduje się na leczenie tej przerwy pomiędzy jedynkami, ponieważ uważają je za atrakcyjne, to i tak warto pamiętać, że ma to wpływ na zdrowie i kondycję ich zębów.

  Diastema – ozdoba czy defekt?

  Punktów widzenia na temat urody szpary między zębami jest wiele. Niektórzy sądzą, że jest to seksowna ozdoba i atrybut, który wiąże się z rozpoznawalnością. Innym natomiast nie podoba się przestrzeń pomiędzy jedynkami i nic tego nie zmieni. To oczywiście kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Po prostu, każdy z nas posiada różne poglądy i ma do tego prawo. Jednak zdaniem wielu naukowców, stomatologów i ortodontów, diastema jest odstępstwem od normy, którą należy leczyć.

  Leczenie ortodontyczne – tu przeczytasz więcej o metodach leczenia wad zgryzu. Jeśli chcesz umówić się na wizytę , zadzwoń:

  tel. 22 291 80 80
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • ortodonta Warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.