Stomatologia dziecięca - profilaktyka i leczenie

  Wiedza z zakresu prawidłowego utrzymywania higieny jamy ustnej i wyrabianie odpowiednich nawyków to podstawa, by utrzymać zdrowe i piękne zęby. Najważniejsze, aby wiedzę wpajać dzieciom już od najmłodszych lat i uczynić z wizyt u stomatologa rutynową czynność i przyjemność. Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja zębów u dzieci i jakie usługi w zakresie zabiegów oferuje stomatologia dziecięca?

  Pielęgnacja zębów malucha

  Staranna higiena jamy ustnej powinna być priorytetem już od pierwszych miesięcy życia malucha. Nie wszyscy pamiętają, że kondycja zębów mlecznych znacznie wpływa na te stałe, a pielęgnację warto rozpocząć jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego zęba. W tym wypadku wystarczające będzie przemywanie dziąseł niemowlęcia gazą zwilżoną wodą lub zamoczoną w naparze z rumianku. Pierwsze wyrzynające się ząbki należy czyścić przede wszystkim ze względu na ich niewielki stopień zmineralizowania – pomoże to uniknąć próchnicy, często pojawiającej się u dzieci.

  Pierwsze, delikatne szczotkowanie zębów można zacząć praktykować już ok. pierwszego roku życia, tym samym dbając nie tylko o higienę, ale wpajając już od najmłodszych lat odpowiednie nawyki i przyzwyczajenia. Dbanie o jamę ustną powinno stać się rutynową, codzienną czynnością, która kojarzy się z przyjemnością i jest przeprowadzana w dobrej atmosferze. Mogą temu sprzyjać także atrakcyjne dla dziecka akcesoria do dbania o ząbki. W późniejszym okresie możemy nawet zainwestować w specjalnie dostosowaną szczotkę elektryczną.

  Walka z próchnicą

  Próchnica jest chorobą, która często dotyka również dzieci w wieku przedszkolnym. Warto mieć się na baczności i obserwować kondycję zębów malucha. Wielu rodziców bowiem wychodzi z błędnego przekonania, że stan mleczaków jest bez znaczenia dla zębów stałych. Nie jest to niestety prawdą – zaniedbanie kwestii mleczaków jest niemal pewną drogą do kolejnych problemów stomatologicznych, niektórych nawet bardzo poważnych. Kluczem przy zapobieganiu próchnicy jest odpowiednia profilaktyka. Systematyczne czyszczenie, stosowanie płukanek i nici dentystycznych (w zależności od wieku), a w przypadku dzieci przede wszystkim odpowiednia dieta to główne czynniki przy niedopuszczaniu do rozwoju próchnicy. Obecność w diecie dużej ilości cukrów prostych, zawartych w słodyczach i owocach, może znacznie przyczynić się do rozwoju choroby zębów i podatności nie tylko na próchnicę, ale także na powstawanie ubytków.

  Zapobieganie wadom zgryzu

  Odpowiednia kolejność wyrastania zębów mlecznych pozwala prawidłowo kształtować łuk zębowy i przyrosty kości, w których są zęby. Złe nawyki, takie jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta itp. Mogą powodować duże wady zgryzu i jeszcze większe problemy z zębami w dorosłym życiu. Wykorzystując okres wzrostu już u 3 letnich pacjentów dobry lekarz będzie przy pomocy odpowiednich silikonowych aparatów w stanie zapobiec problemom w przyszłości. Edukacją i motywacją odpowiednią do wieku lekarze przekonują małych pacjentów do współpracy i noszenia odpowiednich aparatów.

  Zabiegi stomatologiczne dla dzieci

  Systematyczne wizyty u stomatologa to obowiązek zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Specjaliści z kliniki Smile Design Clinic mówią, że wizyty najlepiej odbywać raz na pół roku. W przypadku stomatologii dziecięcej można nawet skorzystać z instruktażu higieny – na tego typu wizycie lekarz stomatolog dokładnie omówi z dzieckiem zasady prawidłowego dbania o higienę ustną. Oprócz tego, jako działanie profilaktyczne, można wykorzystać lakierowanie zębów – dostarczenie zębom dodatkowej ilości fluoru, czy lakowanie – uszczelnianie bruzd. Ważną wartością wynoszoną z regularnych wizyt jest oswajanie się z fotelem stomatologicznym i wyeliminowanie stereotypu związanego z dentystą – bólu, dyskomfortu i przykrych doświadczeń.

  Attachment
  • A young girl brushing her teeth
  • Closeup portrait of a preschooler boy, isolated

  © Smile Design Clinic