Próchnica zębów - leczenie | Smile Design Clinic Warszawa

  Dbanie o własne zęby to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy podarować swojemu organizmowi. Rezultatem tej troski jest zachowanie naturalnego uzębienia przez długie lata, a nawet do końca życia. Co zrobić, żeby to uzyskać? Otóż, wskazana jest maksymalna ochrona uzębienia, ponieważ to właśnie od naszych działań oraz profilaktyki, w dużej mierze zależy kondycja zębów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak poprawić nie tylko wygląd, lecz także stan zdrowotny Twojego uśmiechu i zacznij pracować nad jego poprawą! Poznaj pięć zasad służących zachowaniu naturalnego uzębienia!

  Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej

  Warto zdawać sobie sprawę, że to właśnie od dbałości o uzębienie, w postaci odpowiedniego czyszczenia jamy ustnej po każdym posiłku, zależy stan naszych zębów. I tak, wskazane jest mycie zębów miękką szczoteczką wraz z używaniem nici dentystycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym poprawie kondycji uzębienia jest również płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, zawierającym między innymi fluor, który wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą zębów.

  Kontroluj kondycję swoich zębów

  Równie istotną kwestią, służącą zachowaniu naturalnego uzębienia, jest regularna kontrola u stomatologa. Zwłaszcza, jeśli doskwiera Ci ból zęba, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Jedną z przyczyn może być zaawansowana próchnica zębów, którą leczymy w błyskawiczny sposób, poprzez założenie ,,plomby”, czyli wypełnienie światłoutwardzalne. Ból zęba może być też sygnałem ostrzegawczym przed początkiem paradontozy, w takiej sytuacji wskazana jest bezwzględna kontrola stomatologiczna uzębienia. Plusem wczesnego reagowania i odwiedzania dentysty przynajmniej raz na sześć miesięcy jest także możliwość zapobiegania rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

  Wykonuj zabiegi oczyszczające uzębienie

  Winowajczynią większości problemów związanych z uzębieniem jest próchnica zębów. To właśnie ona powoduje ryzyko zniszczenia, a nawet utraty zębów. Dlatego tak istotna jest przede wszystkim właściwa, regularna higiena jamy ustnej oraz usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling. Tego rodzaju zabieg dobrze wykonywać co najmniej raz na pół roku. Zaniedbana, nieusunięta płytka nazębna to groźne siedlisko bakterii, powodujących próchnicę zębów. Jest także przyczyną stanów zapalnych dziąseł oraz paradontozy, która nieleczona prowadzi do wypadania zębów.

  Zachowaj zdrowy sposób odżywiania

  Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan uzębienia jest także dieta. Co należy jeść, żeby zęby były zdrowe i piękne? Przede wszystkim owoce i warzywa oraz produkty zawierające wapń, takie jak mleko, jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Ponadto, dobrze sięgać po żółty ser, który ma właściwości zapobiegające próchnicy zębów. Warto również wzbogacić swoją dietę o tłuste ryby, takie jak chociażby śledź, łosoś czy makrela, ponieważ zawierają fosfor, jod, potas, a także witaminy A, D, E i B. Na odporność i dobrą kondycję uzębienia wpływ ma także zielona herbata, która spożywana 2-3 razy dziennie dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę fluoru oraz polifenoli.

  Chroń szkliwo zębów

  Istotny wpływ na poprawę kondycji uzębienia ma ochrona szkliwa. Warto unikać jedzenia słodyczy, które nie tylko osłabiają szkliwo, lecz także powodują próchnicę zębów. Dobrze systematycznie wykonywać usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz fluoryzację, co wzmacnia zęby i dziąsła, a także zapobiega chorobom przyzębia. Skaling zębów należy wykonywać wyłącznie pod okiem specjalisty, podobnie jak wybielanie zębów, w celu uniknięcia nieodwracalnego zniszczenia szkliwa.

  Stomatologia w Smile Design Clinic – dowiedz się więcej i umów się na wizytę w naszej klinice. Zadzwoń:

  tel. 22 291 80 80
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • usuwanie kamienia nazebnego

  © Smile Design Clinic