Zabieg fluoryzacji zębów - skuteczna ochrona przed próchnicą

  Zdrowe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Każdego dnia dokładnie je szczotkujemy, płuczemy specjalnymi płynami czy nitkujemy. I choć czynności te są wielce pomocne w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej to dla uzyskania pełnego efektu zaleca się ponadto nie tylko regularne usuwanie kamienia nazębnego – skaling z piaskowaniem, lecz także poddawanie się zabiegowi fluoryzacji zębów.

  Co to jest lakierowanie zębów?

  Lakierowanie zębów, inaczej fluoryzacja, to profilaktyczny zabieg w stomatologii, który, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic – ma na celu wzmocnić zęby i uchronić je przed powstawaniem próchnicy. Fluor przenika szkliwo zębów i działa na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu właśnie, wapń zdecydowanie gorzej rozpuszcza się w kwasach, których przecież w jamie ustnej jest tak wiele. W efekcie, zęby stają się odporniejsze zarówno na kwasy, jak i bakterie wywołujące próchnicę. Lakierowanie polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem, który zawiera wysokie stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się, by jeszcze przed zabiegiem poddać się profesjonalnemu czyszczeniu zębów – skalingowi oraz piaskowaniu. Jednak można także oczyścić zęby jedynie szczoteczką mechaniczną, a następnie dokładnie je wypłukać i osuszyć.

  Na przygotowane w ten sposób zęby, dentysta nakłada pędzelkiem lakier. Lakiery utrzymują się przez pewien czas na zębach, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Po upływie ok. 15 minut – bo tyle właśnie trwa mniej więcej cały zabieg – lakier twardnieje i tworzy na powierzchni zęba przezroczystą błonkę. Ważne jest, by jeszcze co najmniej przez godzinę, od momentu zakończenia zabiegu, nie jeść ani nie pić, a nawet nie szczotkować wieczorem zębów.

  Rodzaje fluoryzacji

  Możemy wyszczególnić dwa rodzaje fluoryzacji. Pierwsza z nich to fluoryzacja endogennna, która jest stosowana w głównej mierze u pacjentów najmłodszych. Może być ona przeprowadzana przy pomocy specjalnych preparatów z fluorem w formie tabletek lub kropli do połykania. Wykorzystywane są także preparaty typu woda pitna lub sól kuchenna, wzbogacone o fluor, a jony z tych preparatów przez krew docierają do zębów. Drugą metodą jest fluoryzacja egzogenna, która polega na podawaniu preparatów zawierających fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów – lakierowanie zębów.

  Czy zabieg fluoryzacji jest bolesny?

  Lakierowanie zębów to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

  Komu dedykowany jest zabieg lakierowania zębów?

  Fluoryzacji mogą poddawać się zarówno dorośli, jak i dzieci, ale u tych ostatnich wskazany jest ona szczególnie. Zaleca się, by zabieg odbywał się co trzy miesiące. Warto zaznaczyć, że fluoryzacja ma szczególnie istotne znaczeniu dla dzieci w momencie mineralizacji szkliwa. Kiedy dziecko ma około 1,5 – 2 lat, wówczas rodzice powinni je przyprowadzić do gabinetu na taką wizytę. Fluor wbudowuje się w struktury szkliwa i tworzy z nimi fluoroapatyty, które chronią szkliwo przed rozpuszczaniem przez kwasy oraz próchnicą. Lakierowaniu zębów raz na pół roku, powinni poddać się także dorośli. Osoby o wyjątkowo wrażliwych zębach mogą przeprowadzać zabieg co 3 miesiące.

  Attachment
  • rodzinkanaurlopie

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.