Profilaktyka i zabiegi w stomatologii dziecięcej

  Odpowiednie nawyki dbania o higienę jamy ustnej w dzieciństwie znacznie determinują późniejsze nastawienie do pielęgnacji zębów w dorosłości. Warto więc zadbać zarówno o pozytywne skojarzenia związane z systematyczną i dokładną pielęgnacją, jak i wpoić dziecku właściwe nawyki i regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. O czym należy koniecznie pamiętać w pielęgnacji zębów dzieci w każdym wieku i jakie zabiegi dentystyczne przydają się w profilaktyce chorób dziąseł, próchnicy i powstawania ubytków?

  Od malucha do starszaka

  Odpowiednia i dokładna pielęgnacja mleczaków to konieczność, by w dorosłości cieszyć się zdrowymi stałymi zębami. Warto wiedzieć, że już dieta kobiety w ciąży ma znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych i pierwszych stałych, które rozwijają się w okresie płodowym u dziecka. Także wtedy wrogiem dla zdrowych zębów są węglowodany – udowodniono, że ich nadmierna obecność w diecie przyszłej mamy może osłabiać zęby pociechy. Rozpoczęcie higieny jamy ustnej zalecane jest jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych zębów. Bezzębne dziąsła należy przemywać gazikiem zwilżonym w letniej wodzie lub naparze z rumianku. Tak samo można postępować z pierwszymi ząbkami mlecznymi. Już wtedy rytuał można potraktować jako wdrażanie odpowiednich nawyków. Delikatne szczotkowanie wprowadzać można już około pierwszego roku życia.

  Szczotkowanie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie lub raz po ostatnim wieczornym posiłku. Warto zadbać wtedy o miłą atmosferę. Regularne powtarzanie tej czynności sprawi, że dziecko przyjmie mycie zębów jako naturalną, codzienną czynność. Z pierwszą wizytą do stomatologa maluch powinien udać się już po wyrżnięciu pierwszych ząbków. Lekarz sprawdzi wtedy nie tylko bieżący stan jamy ustnej, ale też zaleci odpowiednie wskazówki dotyczące diety i higieny. Jako, że pierwsze ubytki mogą się pojawiać już u niespełna rocznych dzieci, a często dawane pociechom słodycze wzmagają błyskawiczny rozwój próchnicy – ważne jest, by kontrola stomatologiczna jak najszybciej stała się obowiązkowym punktem w działaniu profilaktycznym. Skojarzenie wizyt u dentysty z przyjemną atmosferą i luzem, a nie połączonym z bólem przykrym obowiązkiem, pomoże pozytywnie nastawić dziecko na przyszłość i nie wytworzy w nim niepotrzebnego lęku.

  Szczotkowanie zębów i… co dalej?

  Rodzice często mają wątpliwości, w którym momencie wprowadzić dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne zębów. Poza szczotkowaniem zębów, dzieci już po piątym roku życia powinny zacząć czyścić język i stosować odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej. Wtedy również można rozpocząć naukę posługiwania się nicią dentystyczną.

  Profilaktyka stomatologiczna

  Każde dziecko powinno przechodzić rutynowy przegląd zębów przynajmniej raz do roku. Fluoryzacja, lakowanie i czyszczenie to podstawowe profilaktyczne zabiegi stosowane u dzieci. Stomatolog może także przeprowadzić instruktaż odpowiedniego dbania o zęby i zalecić zmiany w diecie. Do wizyt dziecięcych, wymagających trochę innych procedur w porównaniu z osobami dorosłymi, przystosowanych jest większość klinik stomatologicznych, w tym Smile Design Clinic w Warszawie.

  Attachment
  • Family brushing teeth together

  © Smile Design Clinic