Złamany ząb - co zrobić? | Smile Design Clinic Warszawa

  Każdy z nas wie, że ciągły ból zębów czy nieustanne krwawienie dziąseł to sygnały, aby udać się do dentysty. Jednak pęknięty czy ukruszony ząb również są ważnym problemem, który wymaga konsultacji z dentystą, nawet jeśli nie przeszkadza nam pod względem estetycznym! Zaś złamany ząb to sprawa, z którą jak najszybciej należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Dowiedz się w jaki sposób współczesna stomatologia radzi sobie z takimi problemami!

  Złamanie, pęknięcie, ukruszenie zęba – nie tylko przez upadek!

  Pęknięcie bądź złamanie zęba może nastąpić u każdego z nas. Wystarczy nagły upadek połączony z chwilą nieuwagi i nieszczęście gotowe. Do tego typu urazów przyczynia się również bruksizm (nawyk zgrzytania zębami), martwica zęba bądź nieleczone ubytki próchnicze. Gdy dojdzie do urazu, najważniejsze jest to abyś niezwłocznie skontaktował się ze stomatologiem. Pozwoli Ci to uniknąć dalszych uszkodzeń i powikłań. W przeciwnym razie, początkowo błaha przypadłość, może przerodzić się w poważniejsze problemy z uzębieniem.

  Ukruszony ząb – szybka naprawa

  Jeśli ukruszenie zęba jest niewielkie możliwa jest jego szybka naprawa przez wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. Natomiast w momencie, kiedy ukruszyła się nam większa część zęba, stosuje się uzupełnienia kompozytem lub licówki. Jak wyjaśniają nasi specjaliści ze Smile Design Clinic, wypełnienia kompozytowe to uzupełnienia światłoutwardzalne, które dopasowuje się  kolorem do pozostałych zębów oraz cechuje się dobrą trwałością. Zabieg jest szybki, trwa ok. 45 minut. Natomiast licówki to cienkie, porcelanowe płatki naklejane na zewnętrzną część zębów. Obie te metody pozwalają na niewidoczne poprawienie estetyki zęba.

  Pęknięcie zęba – widoczne lub nie

  Jeżeli pęknięcie objęło cały ząb, czyli szkliwo i zębinę, konieczne jest zazwyczaj wykonanie RTG zęba oraz przeprowadzenie leczenia kanałowego oraz odbudowy korony na wkładzie koronowo-korzeniowym. Zapobiegnie to ponownemu złamaniu. Pęknięcie zęba nie zawsze są widoczne od samego początku. Jeśli zauważysz wystąpienie nadwrażliwości na picie, jedzenie (zimne lub ciepłe posiłki) bądź podczas wciągania powietrza, powinieneś udać się do stomatologa.

  Złamany ząb – potrzebna natychmiastowa pomoc

  Złamanie zęba jest poważniejszym urazem. Jeśli ząb złamał się w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można przykleić lub odbudować za pomocą materiału kompozytowego, licówki lub też korony. Przyklejenie ułamanego fragmentu zęba możliwe jest, jeśli umieścisz go w soli fizjologicznej lub po prostu przechowasz w jamie ustnej w ślinie. Jeśli będzie to niemożliwe, stomatolog zaproponuje Ci kilka metod rekonstrukcji, zależnych od stanu zęba, przyczyny ukruszenia i rozległości uszkodzeń. Najtrudniejszym przypadkiem jest natomiast złamanie zęba poniżej linii dziąsła. Jeśli do złamania doszło w obrębie miazgi, w pierwszej kolejności konieczne jest leczenie kanałowe, aby oczyścić wnętrze zęba z bakterii, martwych i obumierających tkanek miazgi. Następnie można odbudować złamaną część zęba. Czasami specyfika urazu sprawia, że leczenie jest niemożliwe – wówczas konieczna jest ekstrakcja zęba i zastąpienie go implantem stomatologicznym.

  Smile Design Clinic – skontaktuj się z nami i uratuj swój uszkodzony ząb! tel. 22 291 80 80 / 22 291 80 81

   

  Attachment
  • leczenie kanalowe - cena warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.