Jak dbać o protezy zębowe? | Smile Design Clinic

  Z wiekiem w strukturze naszych kości pojawiają się poważne ubytki, co sprawia, że stają się one delikatniejsze i bardziej podatne na złamania. To samo dotyczy się naszych zębów i dziąseł, co często kończy się utratą większości uzębienia. W tej sytuacji do akcji wchodzi nauka zwana protetyką. Dzięki specjalistom z zakresu protetyki możemy cieszyć się pięknym uśmiechem niezależnie od wieku! Obecnie najpopularniejszym zabiegiem protetycznym jest stworzenie indywidualnej protezy zębowej ruchomej, która zapewnia niezawodność i wygodę użytkowania. Pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób dbać o swoją protezę, by jak najdłużej zachowała swoją wysoką jakość? Odpowiadamy!

  Jak wyglądają protezy ruchome?

  Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje protez zębowych ruchomych:

  • protezy częściowe – wykonywane, gdy brakuje nam tylko kilku zębów. Protezy częściowe mogą być mocowane do zdrowych zębów znajdujących się w sąsiedztwie danego ubytku (protezy szkieletowe) lub do korzeni własnych zębów (protezy nakładowe).
  • protezy całkowite – wykonywane są, gdy w naszej szczęce nie ma już żadnych zębów (bezzębie). Wśród protez całkowitych wyróżnić możemy tzw.„sztuczne szczęki, które należy mocować specjalnym klejem oraz protezy stabilizowane, oparte na dwóch implantach zamocowanych w dziąsłach przez dentystę.

  W jaki sposób czyścić protezę zębową ruchomą?

  Zęby to zęby, niezależnie z jakiego materiału są wykonane, dlatego jeśli posiadasz protezę zębową musisz pamiętać o jej codziennym czyszczeniu. Nie należy jednak stosować do tego tradycyjnych past do zębów, ponieważ zawarte w nich substancje ścierne mogą powodować uszkodzenia protezy. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnie opracowanych środków, które idealnie oczyszczą Twoje sztuczne zęby. Jeśli jednak nie możesz sobie na nie pozwolić, równie dobrze sprawdzi się woda z mydłem. Pamiętaj, by swoją protezę czyścić jedynie, gdy nie masz jej w ustach! Czyszcząc sztuczną szczękę, należy wyszczotkować zarówno zęby, jak i tzw. “płytę”, która ma bezpośredni kontakt z podniebieniem.

  Jak prawidłowo przechowywać protezę?

  Pamiętasz film “Pani Doubtfire” lub jakąkolwiek produkcję z lat 90, w której pojawiała się postać ze sztuczną szczęką? Takie osoby zawsze na noc chowały swoje zęby do szklanki z wodą. Ty lepiej nie bierz z nich przykładu. Na wilgotnej protezie zębowej łatwiej rozwijają się wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby, dlatego po umyciu dokładnie ją wysusz i odłóż w suche miejsce.

  Czyszczenie protezy zębowej u lekarza specjalisty

  Może to dziwne, ale na protezie tak samo, jak na naturalnych zębach mogą pojawić się przebarwienia oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego przynajmniej raz do roku warto wybrać się do protetyka, by dokładnie ją oczyścił.

  Myj też to, co pod protezą

  Nawet jeśli nie posiadasz już ani jednego własnego zęba, nie możesz zapomnieć o regularnym myciu dziąseł oraz języka, bo to właśnie tam zbiera się najwięcej drobnoustrojów, które następnie mogą przechodzić na protezę zębową. Przyczyniają się np. do powstania zmian grzybiczych. Do tej czynności najlepiej wykorzystywać miękkie szczoteczki oraz płukanki ziołowe.

  Jak często należy wymieniać protezę?

  Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regularnemu czyszczeniu proteza zębowa może wytrzymać nawet do pięciu lat. Niezależnie od tego w jakim jest stanie, po upływie tego czasu należy udać się do protetyka na jej wymianę. Niewidoczne dla oka mikrouszkodzenia i zarysowania powstające na powierzchni tworzywa mogą przyczyniać się do nagromadzenia bakterii i grzybów.

   
  Smile Design Clinic to miejsce, gdzie znajdziesz najlepszych protetyków w Warszawie. Umów się na wizytę już dziś!

  Attachment
  • dobry protetyk warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.