Diagnostyka radiologiczna | Smile Design Clinic Warszawa

  Kłopoty z uzębieniem miewa każdy z nas, czasem mniejsze, czasem niestety większe. Wszyscy też zgadzamy się ze stwierdzeniem, że nie ma gorszego bólu niż ból zęba! Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty u stomatologa. Dobrze, jeśli pozwolisz, aby Twoim zębom przyjrzał się ktoś, kto zna się na rzeczy i w miarę szybko zauważy problem. Nawet jeśli obawiasz się wizyty u lekarza, warto o niej pamiętać i nie zwlekać. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Musisz więc przezwyciężyć lęki i oddać się w ręce specjalisty. Kiedy już trafisz do naszej Smile Design Clinic, może się okazać, że oprócz standardowego oglądania zębów lekarz zechce wykonać zdjęcie RTG. Dlaczego? Czy musisz bać się tego badania? Postaramy się uspokoić Twoje skołatane nerwy i wytłumaczyć, jakim wspaniałym wynalazkiem jest rentgen stomatologiczny.

  Co lekarz zobaczy na obrazie RTG?

  Przede wszystkim wykonanie zdjęcia radiologicznego pozwala lekarzowi zaplanować dalsze leczenie i poszczególne etapy. To, co dzieje się z zębem, nie zawsze jest widoczne ,,na pierwszy rzut oka”, czasem niezbędna jest rozszerzona diagnostyka, aby zobaczyć, na co tak naprawdę ,,choruje” Twój ząb, ale także, czy kości, szczęki i staw mają się dobrze. Ustalenie stopnia zniszczenia Twojego zęba nie za każdym razem jest możliwe bez dogłębniejszych badań. Zawsze więc może się zdarzyć, że Twoje zęby będą miały wykonaną specjalną fotografię! Najczęściej lekarz zleci zdjęcie przed planowanym leczeniem kanałowym, wyrwaniem zęba czy też leczeniem protetycznym. Jeśli doznałeś jakiegoś urazu mechanicznego również może okazać się konieczne dokładniejsze przyjrzenie się zębom. Tu potrzebna jest wiedza, jak zostały uszkodzone i co się z nimi aktualnie dzieje. Czasem lekarz prowadzący musi sprawdzić, czy wdrożone leczenie przynosi zamierzony efekt, zagląda zatem głębiej, wykonując zdjęcie radiologiczne zęba. Obraz RTG pomoże zlokalizować ewentualne torbiele, kamienie w śliniankach, stany zapalne, dostarczy wiadomości o tym, jak wyglądają zatoki i czy istnieje jakaś wada zgryzu. Jak widać, zdjęcie zęba czy też całej szczęki to doskonała metoda na przyjrzenie się Twoim zębom i określenie, w jakim znajdują się stanie. To źródło informacji dla Twojego lekarza, dzięki któremu jego leczenie będzie jeszcze bardziej skuteczne i efektywne.

  Rodzaje zdjęć RTG

  W naszej Smile Design Clinic możesz zostać skierowany na jedno z kilku rodzajów badań uzębienia. Zdjęcie pantomograficzne umożliwi lekarzowi ocenienie stanu całego uzębienia, ponieważ pantomogram obejmuje wszystkie zęby, a także kości i stawy. To bardzo przydatne badanie, pozwalające na zdiagnozowanie szeregu schorzeń:

  • próchnicy,
  • stanów zapalnych,
  • paradontozy,
  • stopnia zaawansowania zmian w korzeniach.

  Pomaga także w sytuacjach, kiedy zachodzi konieczność ekstrakcji zęba, wykonania protezy czy przed wdrożeniem leczenia ortodontycznego.

  Innym rodzajem badania RTG zębów jest tzw. zdjęcie cefalometryczne, dzięki któremu uwidocznione zostają nie tylko zęby, lecz także zatoki przynosowe, podniebienie twarde, tkanki miękkie. Ten rodzaj badania umożliwia lekarzowi ocenę Twojego zgryzu i ewentualnych wad. Stąd też, najważniejsze, z jakim problemem przychodzisz do naszych specjalistów. W zależności od Twoich potrzeb, skierują Cię na odpowiednie badanie obrazowe. Może się okazać, że u Ciebie przeprowadzony zostanie rentgen wewnątrzustny, czyli zdjęcie punktowe. Obejmuje ono kilka zębów i pokazuje zmiany zachodzące wokół nich, a także pozostawione korzenie czy powstałe torbiele.

  Bezpieczne czy nie?

  Wszystkie badania RTG, które przeprowadzamy u nas, są bezpieczne. Wykorzystujemy minimalną dawkę promieniowania, a uzyskane zdjęcia cechuje bardzo dobra jakość. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieuciążliwe i trwa bardzo krótko. Dzięki wykonanemu zdjęciu RTG będziesz mieć pewność, że Twoje zęby zostały sprawdzone szczególnie dokładnie, co pozwoli na szybkie i skuteczne wyeliminowanie problemu.

   

  Badanie RTG w Smile Design Clinic – dowiedz się więcej i przyjdź na wizytę do naszych specjalistów. Zadzwoń:

  tel. 22 291 80 80
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • badanie rtg zeba

  © Smile Design Clinic