Korony, mosty i licówki | Smile Design Clinic Warszawa

  Nieszczęśliwy wypadek, nieleczona próchnica,  wady genetyczne – przyczyn braków w uzębieniu może być wiele. Czasami nawet osoby z  kompletem uzębienia potrzebują dodatkowej odbudowy protetycznej, kiedy ich własne zęby są zbyt słabe.  Korony, mosty i licówki to także sposób na piękny, równy uśmiech, godny gwiazd szklanego ekranu. Protetyka jest stale rozwijającą się dziedziną stomatologii i wciąż powstają nowe rodzaje uzupełnień. Mamy korony pełnoceramiczne, licówki kompozytowe, mosty porcelanowe i wiele innych… Warto nieco uporządkować wiedzę o ich zastosowaniu, zwłaszcza jeśli planujesz wizytę u protetyka dentystycznego.

  Korony zębowe – podstawa protetyki

  Korony są bez wątpienia najczęściej stosowanym typem uzupełnień protetycznych, które rozwiązują różnorodne problemy ze stanem uzębienia. Korona służy do odbudowy bądź trwałego wzmocnienia pojedynczego zęba. Stosujemy je wobec zębów zniszczonych, złamanych  lub przebarwionych. Korony zębowe często zakłada się na przednie i tylnie zęby, które zostały zniszczone w wyniku leczenia kanałowego. Korona jest montowana na pozostałościach własnego zęba, który zwykle poddaje się jeszcze szlifowaniu. Nie ma przeciwwskazań, aby umieścić ją również na  implantach zębowych. Niektórzy pacjenci obawiają się, że założenie korony będzie u nich powodowało dyskomfort albo ból. Jednak dzięki postępom protetyki, możliwe jest idealne dopasowanie jej kształtu do zęba. Jak tłumaczą nasi eksperci ze Smile Design Clinic, po oszlifowaniu zniszczonego/uszkodzonego zęba, pobierany jest wycisk, który służy jako wzór do budowy korony. Przy jej tworzeniu bierze się pod uwagę nie tylko kształt, ale także barwę pozostałych zębów i oczekiwania pacjenta. Zanim laboratorium protetyczne wykona indywidualnie dobraną odbudowę, pacjenci otrzymują koronę tymczasową. Obecnie, najczęściej stosowane są korony porcelanowe oraz korony pełnoceramiczne, które zapewniają estetyczną i bardzo trwałą odbudowę zęba.

  Mosty zębowe – kiedy je stosujemy?

  Most to nic innego jak połączone w szeregu korony. Mosty zębowe służą do odbudowy jednego, dwóch lub większej liczby zębów jednocześnie. Podobnie jak w przypadku koron, mosty można montować zarówno na własne zęby, jak i na implanty zębowe. Nazywa się je filarami, ponieważ stanowią podstawę dla koron i mostów. Mosty protetyczne są świetną alternatywą dla ruchomych protez zębowych. Są zakładane u pacjentów w każdym wieku. Procedura ich cementowania jest analogiczna jak w przypadku koron. Przed właściwym zabiegiem, stomatolog szlifuje zęby i pobiera wycisk, a w razie potrzeby zakłada uzupełnienia tymczasowe. Prawidłowo dobrane mosty nie odbiegają odcieniem od barwy pozostałych zębów i wyglądają bardzo estetycznie i naturalnie.  Najczęściej stosuje się mosty porcelanowe, ze względu na naturalny wygląd i wysoką trwałość.

  Licówki – sposób na “Hollywood Smile”

  Licówki uznaje się za uzupełnienia z pogranicza protetyki i stomatologii estetycznej, ponieważ często służą nie tylko do odbudowy zniszczonego zęba, ale do poprawy kształtu i koloru uzębienia. Licówki to specjalne cienkie płytki ceramiczne, montowane przez stomatologa na  przedniej ścianie zębów. Ich kształt, odcień i materiał budulcowy jest ustalany w zależności od oczekiwań i możliwości pacjenta. Ile kosztują licówki? Jest to kwestia indywidualna. Dużą popularnością cieszą się licówki kompozytowe, ponieważ wyglądają naturalnie i nie są tak obciążające dla portfela. Aplikacja licówek jest zwykle poprzedzona leczeniem zębów, usunięciem osadu i szlifowaniem. Nasi stomatolodzy ze Smile Design Clinic podkreślają, że szlifowanie jest bardzo ważnym elementem przygotowania zębów do cementacji licówek. Należy to zrobić bardzo delikatnie i precyzyjnie, aby stracić jak najmniej tkanki zęba i zapewnić pacjentom pełen komfort noszenia nowego uśmiechu. Licówki przytwierdza się za pomocą specjalnego kleju. Aby jak najdłużej zachować jej w nieskazitelnym stanie, należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących higieny i regularnie odbywać wizyty kontrolne.

  Smile Design Clinic  – tu czekają na Ciebie najlepsi protetycy. Aby dowiedzieć się więcej, umów się na wizytę!

  Attachment
  • licowki - ile kosztuja

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.