Leczenie ortodontyczne | Smile Design Clinic Warszawa

  Wady zgryzu, krzywe i nachodzące na siebie zęby to problemy, z powodu których często przestajemy się uśmiechać. Mogą powodować skrępowanie podczas kontaktów z innymi ludźmi, stanowią także utrudnienie w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniego leczenia ortodontycznego, które skutecznie wyprostuje nasze zęby.

  Rodzaje aparatów ortodontycznych

  Ortodonta po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, pomoże wybrać odpowiedni rodzaj aparatu.

  Aparat metalowy – jest to najpopularniejsza wersja stałego aparatu na zęby. Taki aparat zbudowany jest z tradycyjnych zamków połączonych ze sobą łukiem ortodontycznym przy pomocy ligatur (ich kolor może być wybrany przez pacjenta).

  Aparat kosmetyczny – ten rodzaj stałego aparatu od aparatu metalowego różni się tym, że zamki są wykonane z ceramicznego kryształu. Dzięki temu jest on bardziej estetyczny i mniej widoczny na zębach.

  Aparat samoligaturujący – ten rodzaj aparatu nie wymaga stosowania ligatur. Takie aparaty nie wywołują podrażnień języka i policzków. Są delikatniejsze niż tradycyjne wersje.

  Aparat nakładkowy – to nowoczesna metoda prostowania zębów przy pomocy nakładek dobieranych indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest to bardzo wygodny rodzaj aparatu, który można samodzielnie zdejmować.

  Aparat ruchomy dla dzieci – ten rodzaj aparatu przeznaczony jest dla dzieci do 12 roku życia. Może być zdejmowany podczas jedzenia czy mycia zębów. Zapobiega rozwojowi poważnych wad zgryzu i konieczność leczeniu aparatem stałym w przyszłości.

  Leczenie ortodontyczne – etapy

  • Planowanie leczenia

  Jest to pierwszy, ale bardzo istotny etap leczenia ortodontycznego. Lekarz kwalifikuje wówczas pacjenta do leczenia – bada pozycje zębów (zdjęcie rentgenowskie, wyciski zębów), analizuje przeciwwskazania, zleca ewentualne wyleczenie zębów oraz dobiera odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego. Ortodonta omawia z pacjentem szczegóły całego procesu oraz prognozuje czas leczenia.

  • Założenie aparatu na zęby

  Zakładanie aparatu odbywa się podczas jednej wizyty i w zależności od rodzaju aparatu trwa około 45 minut. W przypadku stałego aparatu, lekarz na początku czyści powierzchnie zębów, po czym zakłada na nie pierścienie i przykleja zamki. Przez zamki przeprowadza się łuk, który zostaje przymocowany dzięki specjalnym gumkom (ligaturom).

  • Wizyty kontrolne

  Leczenie ortodontyczne wiąże się z regularnym odbywaniem wizyt kontrolnych. Specjaliści z warszawskiej Kliniki Smile Design Clinic dodają, że mają one miejsce w odstępach od 4 do 12 tygodni, są okazją do oceny postępów leczniczych.

  • Zdjęcie aparatu

  Czas leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną, uzależnioną od stopnia wady zgryzu danego pacjenta, dlatego może trwać od 1 roku do 3 lat. Po uzyskaniu pożądanego efektu ortodonta zdejmuje wszystkie części aparatu.

  • Utrwalenie efektów

  W celu utrwalenia rezultatów leczenia ortodontycznego, lekarz podejmuje tzw. leczenie retencyjne przy pomocy aparatu ruchomego.

  Leczenie ortodontyczne jest świetnym rozwiązaniem na problem krzywych zębów zarówno u dzieci, młodzieży i dorosłych. Niezależnie od wyboru rodzaju aparatu, każdy pacjent musi mieć świadomość, że jest to proces, który składa się z kilku ważnych etapów.

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.