Hemisekcja - czym jest i jak przebiega? | Smile Design Clinic

  Chirurgia stomatologiczna to nauka o niezwykle szerokim spektrum działania. To właśnie w jej zakresie mieszczą się wszelkie operacje jamy ustnej i okolic przyległych, które nierzadko mają na celu uratowanie zmienionego chorobowo zęba. Podczas rozmowy z chirurgiem stomatologiem możemy usłyszeć wiele obcobrzmiących nazw, wśród których bez wątpienia najpopularniejszą jest hemisekcja.

  Czym jest hemisekcja zęba?

  Hemisekcja to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa część korzenia zęba oraz odpowiadający mu fragment korony. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, jest to usunięcie chorej części zęba, tak aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Zabiegu tego dokonuje się na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach), zwykle jest też pierwszym krokiem przed odbudową protetyczną. Być może brzmi to dość strasznie, jednak nie musisz się niczego obawiać, w naszej klinice wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są z użyciem najwyższej jakości, najnowocześniejszego preparatu znieczulającego, który zapewni Ci bezbolesny zabieg!

  Kiedy trzeba wykonać hemisekcję zęba?

  Podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdził, że niezbędne jest wykonanie hemisekcji? Może to oznaczać, że wystąpiło jedno ze wskazań do tego zabiegu np.:

  • ząb lub korzeń został poważnie uszkodzony (złamany w pionie)
  • doszło do ubytków kostnych
  • w zębie doszło do głębokich zmian próchnicowych, których nie da się wyleczyć tradycyjnymi metodami
  • w obrębie korzenia lekarz wykrył poważne zmiany zapalne
  • wcześniej przeprowadzone leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów

  Jak wygląda przebieg hemisekcji zęba?

  Przed każdym zabiegiem chirurgii stomatologicznej wykonywane jest profesjonalne zdjęcie rentgenowskie, które pozwala określić stopień zaawansowania problemu. Hemisekcja zęba przebiega w czterech krokach:

  1. Lekarz poda Ci środek znieczulający, który na czas zabiegu pozbawi Cię czucia w okolicy leczonego zęba.
  2. Za pomocą specjalnego wiertła lekarz odseparuje uszkodzoną lub chorą część zęba.
  3. Ząb oraz odpowiadający mu korzeń zostaną usunięte przy użyciu profesjonalnych szczypiec.
  4. Jeśli pojawi się taka potrzeba, chirurg może założyć szwy.

  Odbudowa zęba po zabiegu hemisekcji

  Po upływie ok. sześciu tygodni można rozpocząć działania mające na celu odbudowę protetyczną zęba. W pierwszej kolejności na koronę zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy i pozostawia na okres 2-4 tygodni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne komplikacje, można już zamontować specjalną koronę protetyczną.

  Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia hemisekcji?

  Zabieg ten jest dość powszechnie wykonywany, dlatego niewiele jest przeciwwskazań, mimo to hemisekcji nie można przeprowadzić gdy:

  • wcześniejsze leczenie obu kanałów zębowych zakończyło się niepowodzeniem
  • cierpisz na choroby przyzębia, które mogą powodować rozchwianie się zębów, np. paradontozę
  • nie ma możliwości, by uszkodzony ząb odbudować protetycznie

  Hemisekcja a radektomia- co jest czym?

  Bardzo często pojęcie hemisekcji mylone jest z radektomią, jednak musisz wiedzieć, że różnica między tymi dwoma zabiegami jest dość znacząca. W przypadku radektomii chirurg usuwa jedynie jeden korzeń zęba, pozostawiając jego koronę nienaruszoną, podczas gdy hemisekcja obejmuje zarówno korzeń, jak i koronę. Hemisekcja to często jedyna alternatywa dla całkowitego usunięcia zęba dlatego warto zdecydować się na tę opcję i przywrócić swoim zębom dawny wygląd.

   

  Smile Design Clinic – tu otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące hemisekcji. Umów się na konsultację już dziś!

   

  Attachment
  • dentysta Warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.