Aparat stały metalowy czy estetyczny? | Smile Design Clinic Warszawa

  Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Z pomocą doświadczonych ortodontów można uzyskać piękny, zdrowy, a przede wszystkim prosty uśmiech. Korekta wad zgryzu oraz odpowiednia profilaktyka to klucze do sukcesu. Jeśli myślisz o założeniu aparatu stałego, to musisz wiedzieć, że istnieją różne możliwości – aparat estetyczny, a może klasyczny metalowy. Jak wybrać?

  Leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatu stałego

  Aparat ortodontyczny to najpopularniejszy sposób na leczenie wad zgryzu, a aparaty stałe są zdecydowanie najpopularniejsze, więc jeśli marzysz o prostych zębach, to na pewno rozważasz właśnie takie rozwiązanie. Oczywiście, aparat stały ma swoje wady, jednak zalety zdecydowanie przeważają – przymocowanie na stałe sprawia, że nie trzeba się pilnować czy myśleć o leczeniu, ponieważ zęby przesuwają się cały czas i to bez konieczności twoich interwencji. Musisz pamiętać, że założenie aparatu na zęby to nie wszystko, bo proces całego leczenia jest złożony i długotrwały.

  Przede wszystkim zanim ortodonta założy ci aparat stały, to koniecznie musisz wyleczyć wszystkie zęby oraz oczyścić je z kamienia nazębnego. Może również zajść konieczność usunięcia jakichś zębów, np. ósemek, ale nie bój się i nie zastanawiaj, bo takie działanie ma na celu jak najskuteczniejsze leczenie ortodontyczne. Oczywiście musisz wykonać odpowiednie prześwietlenia i zgłosić się na pobranie wycisków. Po takich przygotowaniach, specjalista przygotuje plan leczenia, który będzie dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb. W tym momencie przychodzi czas na zastanowienie się, z jakiego materiału mają być wykonane zamki w twoim aparacie stałym. Warto mieć świadomość, że taki aparat to nie tylko zamki, lecz także pierścienie, ligatury (kolorowe gumeczki), łuki, a często również inne elementy uzależnione od potrzeb każdego pacjenta. Niemniej jednak to właśnie zamki są najbardziej widoczne.

  Aparat stały metalowy

  Zamki metalowe są najbardziej popularne i najczęściej wybierane przez pacjentów. Wiąże się to również z kosztem takiego aparatu ortodontycznego – wariant metalowy jest najtańszy. Chociaż takie zamki są widoczne i nie da się ich w żaden sposób ukryć, to w zamian za to są wyjątkowo małe i płaskie, przez co zwiększa się komfort noszenia takiego aparatu stałego. Nie musisz obawiać się żadnego dyskomfortu związanego z noszeniem w ustach metalu, ponieważ jest to tworzywo najwyższej jakości. Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby nie mieć ,,metalowego uśmiechu’’, to wcale nie musisz rezygnować z noszenia stałego aparatu – z pomocą przychodzi aparat estetyczny.

  Aparat stały porcelanowy lub kryształowy

  Aparaty estetyczne to te, których zamki są w kolorze mlecznym (porcelanowe lub ceramiczne) albo zupełnie przezroczystym (kryształowe lub szafirowe). Ich niewątpliwą zaletą jest właśnie niewidoczność – dopasowują się do koloru zęba, a przez to są bardzo estetyczne, możesz zapomnieć, że w ogóle je masz, a twoi rozmówcy często nawet nie zauważają, że leczysz się ortodontycznie. Mimo że zamki nie rzucają się w oczy, to są zdecydowanie większe i grubsze od swoich metalowych odpowiedników, co może trochę obniżać komfort noszenia, ale oczywiście szybko się do tego przyzwyczaisz. Nie bój się, że tak jasne zamki będą się przebarwiać od jedzenia czy picia albo żółknąć – takie rzeczy dzieją się wyłącznie z ligaturami, ale dotyczy to każdego rodzaju aparatu stałego. Poza tym wymienia się je co miesiąc, więc nie jest to żaden problem.

  Jeśli ciągle nie możesz się zdecydować, to koniecznie umów się na konsultację ze specjalistą z naszej kliniki Smile Design Clinic w Warszawie.

  Attachment
  • Jaki aparat na zeby wybrac - SmileDesign Clinic
  • Na jaki aparat stały najlepiej się zdecydować - SmileDesign Clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.