Dbanie o zęby z aparatem ortodontycznym | Smile Design Clinic

  Droga do pięknych i prostych zębów prowadzi najczęściej przez gabinet ortodontyczny. Aparaty na zęby są dziś coraz bardziej popularne nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród dorosłych. Leczenie ortodontyczne może trwać około dwóch lat, dlatego warto wiedzieć, jak w tym czasie prawidłowo dbać o zęby.

  Higiena jamy ustnej to podstawa

  Aparat ortodontyczny niewątpliwie stanowi pewne utrudnienie w dbaniu o zęby. Jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny powinieneś w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej. Ważne jest aby starannie oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu. Jakie akcesoria i preparaty będą Ci niezbędne? Oto krótka lista.

  • Podstawą jest oczywiście pasta do zębów, która powinna zawierać w swoim składzie fluor.
  • Musisz zaopatrzyć się w dwie szczoteczki do zębów – jedna wyglądem przypomina tradycyjną, ale ma specjalnie wyprofilowany rowek (kształt umożliwia dotarcie do powierzchni zębów), druga jest wąska (wyciorek) i przeznaczona do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz drobnych elementów aparatu.
  • Nitka ortodontyczna – umożliwia sprawne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, posiada utwardzane końcówki. Alternatywą dla nici dentystycznej jest irygator, czyli specjalne urządzenie do oczyszczania trudno dostępnych miejsc.
  • Płukanki do jamy ustnej – pomagają chronić zęby i dziąsła przed odkładaniem się osadów i kamienia nazębnego. Odświeżają też oddech.
  • Wosk ortodontyczny – po myciu zębów bardzo przydatny będzie specjalny wosk chroniący miękkie tkanki jamy ustnej przed podrażnieniami. Wystarczy nanieść go na zamki lub inne elementy aparatu, które mogą powodować dyskomfort.

  Mycie zębów z aparatem

  1. Ustaw szczoteczkę względem dziąseł pod kątem 45 stopni, następnie lekko ją dociskając, wykonuj ruchy w przód i w tył. Tę czynność powtarzamy zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej części zębów (pamiętajmy też o żujących i tylnych powierzchniach zębów). Dokładnie czyścimy też aparat ortodontyczny (zamki i druciki).  

  Pamiętaj aby myć zęby co najmniej 4 razy na dobę. Najlepiej jednak szczotkować je po każdym posiłku, ponieważ budowa aparatu  sprzyja odkładaniu się resztek jedzenia.

  Skutki nieprawidłowej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego:

  • odkładanie się osadu i kamienia nazębnego wokół aparatu i dziąseł,
  • krwawienia dziąseł,
  • opuchlizna dziąseł,
  • nieświeży oddech.

  Wizyty u ortodonty

  Podczas noszenia aparatu na zęby konieczne są regularne wizyty u ortodonty, który dokonuje poprawek w ustawieniu aparatu. Stomatolog może wykonać również fluoryzację zębów, mającą na celu zapewnienie dodatkowej ochrony przed próchnicą.

  Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga specjalnej pielęgnacji zębów. Stosując się do zaleceń lekarza będziesz długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

  Myślisz o leczeniu ortodontycznym? Odwiedź naszą klinikę. Nasi specjaliści udzielą Ci wszystkich informacji.

   

  Attachment
  • gdy nosisz aparat ortodontyczny-Smile Design Clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.