Korony protetyczne na złocie |Smile Design Clinic

  Koniec ze zniszczonymi przez urazy lub próchnicę zębami! Odbudowa zębów jest w dzisiejszych czasach bardzo prosta, chociażby dzięki możliwości zakładania specjalnych uzupełnień, jakimi są korony protetyczne. Jednymi z najlepszych są te na podbudowie ze złota, ze względu na niezwykłe właściwości bakteriostatyczne szlachetnego metalu użytego do produkcji. Zanim jednak zdecydujemy się na zamocowanie korony, zobaczmy jak wygląda proces ich zakładania i jakie w ogóle rodzaje koron możemy wyodrębnić.

  Rodzaje uzupełnień protetycznych

  1. Korona porcelanowa na metalu, czyli najpopularniejszy wariant, wybierany najczęściej ze względu na cenę. Jej podbudowa stworzona jest ze specjalnie przygotowanego stopu metali, który odznacza się dużą wytrzymałością.
  2. Korona porcelanowa, inaczej pełnoceramiczna, cechuje się wysoką estetyką.
  3. Korona porcelanowa na ceramice – najbardziej zaawansowany typ koron protetycznych. Na jej powierzchnię nakłada się specjalistyczny materiał ceramiczny np. tlenek cyrkonu, który gwarantuje jednolitość barwy.
  4. Korona porcelanowa na złocie, posiadająca lepsze właściwości estetyczne oraz fizyczne niż ta na podbudowie z metalu. Zawartość złota minimalizuje ryzyko próchnicy.
  5. Korona porcelanowa na cyrkonie, która jest wytrzymała, estetyczna oraz najdroższa ze wszystkich wariantów.

  Jak wygląda zabieg zakładania korony na podbudowie ze złota?

  Procedura składa się z kilku etapów. Na początku ząb zostaje przygotowany we właściwy sposób tak, aby jego powierzchnia została zmniejszona ze wszystkich stron. Następnie lekarz wykonuje wyciski żuchwy albo szczęki, które wysyłanie są do laboratorium protetyki w celu ostatecznego wykonania korony. Na czas oczekiwania pacjentowi zakłada się tymczasową koronę z akrylu, która zostaje potem zastąpiona tą na podbudowie ze złota. Na końcu stomatolog dopasowuje ją do zęba i cementuje na stałe.

  Korzyści wynikające z wyboru koron na podbudowie ze złota

  • Duża elastyczność korony zapewni lepsze poddawanie się siłom zgryzowym.
  • Materiał, z którego wykonuje się tego rodzaju uzupełnienie jest neutralny dla ludzkiego organizmu.
  • Bakteriostatyczne właściwości korony minimalizują problem zachorowania na próchnicę.
  • Jest wyjątkowo trwała, estetyczna i odporna na urazy mechaniczne.
  • Podbudowa ze złota chroni ząb nawet, jeśli dojdzie do złamania porcelanowej korony.
  • Uzupełnienie protetyczne tego rodzaju jest biokompatybilne, co oznacza, że jest w pełni bezpieczne i nie ma wpływu na układ immunologiczny.

  Wskazania do założenia korony porcelanowej na złocie

  Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego dedykowany jest dla osób, które chcą uzyskać lepsze efekty kosmetyczne niż przy koronie ze złota, a którym nie można założyć pełnoceramicznej korony na podbudowie z tlenku cyrkonu. Założenie korony na podbudowie ze złota zaleca się tym pacjentom, u których naturalna korona zęba jest tak zniszczona w wyniku działania próchnicy lub urazów mechanicznych, że tradycyjne odbudowanie zęba nie jest możliwe. Dodatkowymi wskazaniami są: chęć naprawy zębów zniszczonych poddziąsłowo, pragnienie polepszenia zwarcia zębów, jak i zamknięcia szerokich przestrzeni międzyzębowych, czyli diastem oraz zamiar poprawienia kształtu i wyglądu zębów, które rozwinęły się w niewystarczający sposób.

  Przeciwwskazania

  Korony tego typu nie powinno zakładać się osobie, której zęby są zniszczone przez próchnicę aż do poziomu dziąsła albo głębiej. Jeśli ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 milimetry stomatolog również nie może wykonać zabiegu.

  Attachment
  • korony
  • korony
  • korony
  • korony

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.