10 sposobów na mocne i zdrowe zęby | Smile Design Clinic

  Piękne zęby powinny być przede wszystkim mocne i zdrowe. Odpowiednia higiena jamy ustnej może uchronić cię przed niechcianymi chorobami zębów takimi jak np. próchnica czy paradontoza. Jednak jeśli mamy genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania ubytków, może się okazać, że systematyczne szczotkowanie nie wystarczy, by zapewnić nam piękny i zdrowy uśmiech. Co w takiej sytuacji można zrobić? Przedstawiamy proste sposoby na piękne i zdrowe zęby!

  7 domowych sposobów na mocne i zdrowe zęby!

  Profilaktyka chorób zębowych powinna zaczynać się w zaciszu własnego mieszkania, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik jak uzyskać zdrowe zęby nie ruszając się z kanapy!

  1. Dieta na zdrowe zęby
   Wapń jest głównym składnikiem budulcowym naszych zębów, dlatego dieta bogata w ten pierwiastek wzmacnia zęby i chroni je przed uszkodzeniami. Wzbogać swoje codzienne posiłki w mleko i nabiał lub zacznij regularnie przyjmować kompleksy witaminowe z dodatkiem wapnia.

  2. Unikaj używek
   Papierosy czy alkohol wpływają niszcząco na szkliwo zębowe,  to właśnie te używki są głównymi przyczynami powstawania przebarwień. Tak  samo na zęby działa kawa, herbata oraz kolorowe napoje.

  3. Ogranicz spożycie cukru
   Od małego rodzice powtarzali nam, byśmy nie jedli tyle słodyczy, bo to niszczy zęby i mieli rację! Cukier jest podstawową przyczyną pojawiających się na zębach zmian próchnicowych.Najwięcej cukru znajdziemy oczywiście w słodyczach i napojach gazowanych, dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu produktów.
   Po każdym słodkim posiłku należy także dokładnie umyć zęby, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy.

  4. Stosuj płukanki ziołowe
   Co wieczór przed snem, zamiast przepłukiwać usta chemicznymi płynami do płukania jamy ustnej, zaparz sobie filiżankę szałwii lub rumianku.
   Zioła te wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także koją podrażnienia śluzówki i dziąseł.

  5. Uzupełniaj niedobory witaminy D
   Witamina ta wpływa na prawidłowy rozwój kości, ponieważ stymuluje przyswajanie wapnia i magnezu. Niestety nasze ciało samo nie produkuje witaminy D, dlatego zmuszeni jesteśmy ją suplementować. Latem wystarczą spacery (witaminę D pozyskujemy ze słońca), a jesienią i zimą powinniśmy przyjmować ją w formie suplementów diety.

  6. Zielona herbata na zdrowe zęby
   Zielona herbata wspomaga przyswajanie wapnia, tym samym wpływając na twardość i odporność kości, a także jest źródłem dobroczynnych antyoksydantów i fluoru. Już trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

  7. Bakteriobójcze płukanki z oleju kokosowego
   Zdania o oleju kokosowym są podzielone, jednak udowodniono naukowo, że płukanie ust olejem kokosowym zwalcza bakterie powodujące próchnicę i stany zapalne jamy ustnej. Wystarczy codziennie rano płukać usta olejem (organicznym!) przez ok. 15 min, po czym wypluć płyn. Mieszanki nie należy połykać.

  3 profesjonalne sposoby na zdrowe zęby!

  Odpowiednia pielęgnacja zębów to nie tylko domowe zabiegi wzmacniające, warto też wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych:

  1. Skaling
   To zabieg polegający na usunięciu kamienia oraz płytki nazębnej. Podczas skalingu dentysta za pomocą profesjonalnego wiertła usuwa kamień z powierzchni znajdujących się zarówno pod, jak i nad dziąsłami. Dzięki temu zabiegowi ograniczamy rozprzestrzeniania się bakterii.

  2. Piaskowanie
   Jeśli jesteś fanem kawy, herbaty lub wina – piaskowanie to zabieg dla Ciebie. Dzięki profesjonalnie wykonanemu zabiegowi, możemy pozbyć się powierzchniowych przebarwień spowodowanych spożyciem barwiących produktów. Piaskowanie wykonuje się przy pomocy strumienia wody z drobnym proszkiem piaskowym.

  3. Fluoryzacja
   Być może większości z nas zabieg ten nie kojarzy się zbyt dobrze, jednak dzięki niemu możemy uchronić się przed występowaniem ubytków próchnicowych.

   Smile Design Clinic – odwiedź naszą klinikę, jeśli pragniesz przez wiele lat cieszyć się twardymi i zdrowymi zębami. Nasi specjaliści czekają na Ciebie!

  Attachment
  • leczenie prochnicy - cena

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.