Poznaj metodę Digital Smile Design | Smile Design Clinic

  Chcesz stać się współtwórcą planu dotyczącego twojego wymarzonego uśmiechu? Jeśli tak, to powinieneś zainteresować się konceptem Digital Smile Design, czyli projektowaniem uśmiechu. Najprościej rzecz ujmując, metoda ta polega na wizualizacji procesu leczenia wraz z pokazaniem pacjentowi efektu końcowego. W praktyce oznacza to szczegółową sesję zdjęciową jamy ustnej oraz pogłębiony wywiad – dzięki temu lekarz pozna indywidualne potrzeby oraz wyobrażenia pacjenta na temat wymarzonego uśmiechu. Przyjrzyjmy się bliżej tej innowacyjnej procedurze.

  DSD krok po kroku

  1. Pierwsza konsultacja lekarska trwa około 30-45 minut.
  2. W ciągu tego czasu zostanie wykonana seria zdjęć i filmów uśmiechu, zębów oraz twarzy.
  3. Zadaniem lekarza jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który ma na celu poznanie cech osobowości oraz wyobrażeń pacjenta na temat pięknego uśmiechu.
  4. Po zebraniu kompletu informacji, stomatolog przechodzi do analizy zależności pomiędzy zębami, ustami, dziąsłami, uśmiechem, a mimiką wyrażającą emocje i rysami twarzy. Następnie przy pomocy specjalnych cyfrowych plansz, projektuje on nowy uśmiech. W każdym momencie tego procesu, lekarz może konsultować projekt z pacjentem. W ten sposób powstaje plan leczenia.
  5. Końcowy krok polega na przygotowaniu w pracowni protetycznej modelu uśmiechu (mock-up), który pacjent będzie mógł przymierzyć niczym nowe ubranie.

  Efekty analizy

  Jej rezultatem jest zrozumiały i jak najbardziej przejrzysty plan leczenia, który może wymagać zaangażowania dentystów różnej specjalności. Sam ortodonta często bowiem nie wystarczy do uzyskania efektu wymarzonego uśmiechu. Pacjent może potrzebować pomocy ortodonty, chirurga albo też protetyka.

  Osiągnięcie idealnego rezultatu zależy głównie od pracy oraz komunikacji zespołu specjalistów. Wizualny plan leczenia pacjenta jest stworzony po to, aby mógł być dostępny dla wszystkich, dlatego też nie ma możliwości własnej interpretacji ani błędnego odczytu. Poszczególne etapy planu leczenia rozpisywane są tak, by móc zaplanować wizyty lekarskie z wyprzedzeniem oraz rozłożyć koszty terapii w czasie.

  Sprawna komunikacja zespołu kluczem do osiągnięcia sukcesu

  Dzięki zastosowaniu metody Digital Smile Design, współpraca zespołu lekarzy specjalistów jest uporządkowana, a przepływ informacji pomiędzy jego poszczególnymi członkami jest sprawny. W ten sposób skraca się czas pracy nad danym przypadkiem oraz wzrasta poziom wzajemnego zrozumienia w kontekście leczenia pacjenta. Zmniejsza się także ryzyko konieczności wprowadzania poprawek.

  Obraz odpowiedzią na wszystkie pytania

  Z biegiem lat można zauważyć wzrost znaczenia materiałów zdjęciowych w medycynie, w tym stomatologii estetycznej. W wielu przypadkach materiały tego typu są wręcz niezbędne do rozpoczęcia leczenia. Koncept DSD opiera się na pracy zarówno z fotografiami, jak i materiałami video. Zdjęcia są kluczowym elementem, potrzebnym do stworzenia precyzyjnego planu leczenia. Dzięki nim, jakość pracy zespołu specjalistów będzie na najwyższym poziomie.

  Powtarzalność zdjęć w przypadku konceptu DSD jest niezwykle ważna. Dzięki niej lekarz będzie mógł porównywać zdjęcia sprzed i po terapii. Dlatego też bardzo istotną techniką w kontekście pracy nad planem leczenia jest umiejętność wykonywania wartościowych zdjęć.

  Attachment
  • iStock_000071640217_Double

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.