Protetyka, Warszawa | Smile Design Clinic

  Częściowe lub całkowite braki w uzębieniu można uzupełnić dzięki różnym protezom zębowym. Współczesna protetyka umożliwia wykonanie kilku rodzajów uzupełnień protetycznych, które dostosowane są do potrzeb pacjentów. Sprawdźmy zatem, jakie są różnice między protezami zębowymi stałymi a ruchomymi.

  Protezy stałe i ruchome – różnice

  Protezy stałe to uzupełnienia, które mocuje się trwale na zębach pacjenta przy pomocy specjalnego cementu. Wśród nich wymienia się: wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony, mosty protetyczne i licówki. Protezy ruchome to uzupełnienia zębów, które pacjent może samodzielnie zakładać i wyjmować z jamy ustnej. Są to protezy szkieletowe, nakładowe, protezy częściowe lub całkowite.

  Protezy stałe – na jaką się zdecydować?

  • Wkłady koronowe – uzupełnia się nimi twarde tkanki korony zęba, których nie można już odbudować poprzez wypełnienie. Na początku od pacjenta pobiera się wycisk, na podstawie którego później pracownia protetyczna wykonuje uzupełnienie. Na końcu wkład jest cementowany w jamie ustnej pacjenta.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe – stosuje się je w przypadku bardzo dużego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba. Służą często jako umocowanie dla korony protetycznej lub filar mostu protetycznego.
  • Korony protetyczne – to trwałe uzupełnienie, które można osadzać na oszlifowanych zębach. Często służą jako element mocujący mosty protetyczne, sprawdzają się także do odbudowy zębów na implantach. Korony protetyczne wyglądają bardzo estetycznie.
  • Mosty protetyczne – to stałe uzupełnienie, które może wypełniać brak pojedynczego lub kilku zębów. Zbudowany jest z elementów odtwarzających kształt utraconych zębów oraz części mocujących go na filarach.
  • Licówki porcelanowe – to cienkie porcelanowe płytki, które nakleja się na zewnętrzne warstwy zębów. Doskonale nadają się do skorygowania kształtu zębów, ukrycia przebarwień czy pęknięć. Licówki dają świetny efekt estetyczny i wyglądają jak naturalne zęby.

  Protezy ruchome – dla kogo będą najlepsze?

  • Protezy szkieletowe – to ruchome (wyjmowane) uzupełnienie protetyczne, które wykorzystuje się w przypadku rozległych braków zębów. Zakłada się, je kiedy nie ma możliwości leczenia mostami protetycznymi. Są wygodne w użytkowaniu ze względu na zastosowanie w nich bardzo cienkiego szkieletu.
  • Protezy nakładkowe – opierają się na korzeniach własnych zębów pacjenta. Wykonuje się pod nie specjalne metalowe zaczepy. Proteza ta jest bardzo stabilna i estetyczna.
  • Protezy ruchome całkowite – stosuje się je przy bezzębiu (gdy pacjent nie ma już ani jednego zęba). Aby potocznie nazywana “sztuczna szczęka” była komfortowa w użytkowaniu, musi być idealnie dopasowana do ust pacjenta. Wymaga również pewnego czasu na przyzwyczajenie się do jej noszenia.

  Współczesna protetyka oferuje pacjentom wiele możliwości uzupełnień braku pojedynczych, kilku lub wszystkich zębów. Wszystko zależy od ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

  Attachment
  • proteza zębowa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.