RTG zęba - Warszawa | Smile Design Clinic

  Badanie RTG potocznie nazywane prześwietleniem, wykonuje się we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Nie zawsze wszystko widać “gołym okiem”, dlatego niekiedy dentysta zleca nam takie badanie, aby właściwie ocenić zęby i zaplanować ich leczenie. Sprawdźmy zatem, kiedy wskazane jest przeprowadzenie RTG zębów.

  Diagnostyka radiologiczna – podstawa leczenia stomatologicznego

  Badanie RTG zębów jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur radiologicznych. Polega na prześwietleniu ciała promieniami X. Wykonuje się je w celu oceny stanu zęba, poszukiwaniu źródła bólu przed usunięciem lub leczeniem zębów.

  RTG zębów – rodzaje zdjęć

  1. Zdjęcie wewnątrzustne (punktowe) – jest bardzo dokładne, można uchwycić na nim maksymalnie 4 zęby. Obrazuje zęby i tkanki okołowierzchołkowe, zęby nadliczbowe i zatrzymane, torbiele oraz zmian nowotworowych. Wykorzystuje się je najczęściej w przypadku stanów zapalnych zębów, przed leczeniem kanałowym czy w celu oceny wypełnień.

  2. Zdjęcie pantomograficzne – obraz przedstawia wszystkie zęby i otaczające je struktury: kości szczęki i żuchwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia – pantomografu, najczęściej w celu:

  • wykrycia próchnicy,
  • wykrycia stanów zapalnych wokół wierzchołka korzenia,
  • oceny stopnia paradontozy,
  • przed usunięciem zębów zatrzymanych,
  • przed leczeniem ortodontycznym i implantologicznym,
  • w przypadku złamań korzeni zębowych i złamań żuchwy.

  3. Zdjęcie cefalometryczne – obrazuje czaszkę w pozycji bocznej, uwidacznia m.in. tkanki miękkie i zatoki przynosowe oraz podniebienie twarde. Pozwala także na ocenę zgryzu, wykrycie chorób, urazów czy nieprawidłowości rozwojowych. Sprawdza się szczególnie w diagnozowaniu wad zgryzu i planowaniu leczenia ortodontycznego.

  4. Zdjęcie CBCT – to trójwymiarowa tomografia komputerowa, pozwala z największą dokładnością zobaczyć kanały zębowe, układ korzeni czy zatoki. Najczęściej wykonuje się je przed zabiegami implantologicznymi i w trakcie leczenia kanałowego. Badanie CBCT zastępuje zdjęcie punktowe, pantomograficzne i cefalometryczne. Można wykonać je wykonać u nas w klinice.

  Czy rentgen zębów jest badaniem bezpiecznym?

  Rentgen zębów jest badaniem bezpiecznym, kiedy przeprowadza się go profesjonalnym i nowoczesnym sprzętem. Istotne jest także stosowanie się do wszelkich zasad bezpieczeństwa (fartuchy ochronne dla pacjenta).

  Przeciwwskazania do wykonania RTG zębów

  Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia RTG zębów jest ciąża (przeprowadza się je tylko w wyjątkowych przypadkach). Należy również pamiętać, aby przed badaniem usunąć z ciała wszystkie metalowe elementy (kolczyki, łańcuszki, wsuwki do włosów, okulary, itp.).

  Zdjęcia rentgenowskie zębów są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy przez lekarza stomatologa, a także zaplanowania leczenia. Nowoczesne technologie dają szerokie możliwości jak najdokładniejszego obrazowania, a tym samym są bezpieczne dla pacjentów. W celu uzyskania informacji na temat RTG zębów, skontaktuj się z nami drogą telefoniczną lub mailową.

  Attachment
  • rtg zębów

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.