Co zrobić z zębami mądrości? | Smile Design Clinic Warszawa

  Ósemki nazywane są również zębami mądrości, chociaż tak naprawdę nie mają z nią nic wspólnego. To zęby, które są bardzo kłopotliwe, ponieważ rosną, gdy człowiek jest już dorosły, a proces ten najczęściej przebiega w sposób dość nieprzyjemny i bolesny, ale to tylko tzw. wierzchołek góry lodowej, jaką są problemy z zębami mądrości. Zastanawiasz się nad usunięciem ósemek, a może chcesz wiedzieć, dlaczego często to jedyne, polecane przez stomatologów wyjście? Czas poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

  Czy wyrwanie ósemek to jedyne rozsądne rozwiązanie?

  Nie jest tajemnicą, że dentyści najczęściej rekomendują ekstrakcje ósemek i bardzo prawdopodobne, że albo już cię to spotkało, albo spotka w niedalekiej przyszłości. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ zęby mądrości sprawiają problemy z wielu różnych powodów – czas je poznać.

  Ósemki rosną zwykle między siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia, przy czym zdarza się, że wyrastają o wiele później lub w ogóle. Możesz nawet należeć do coraz większego grona osób, które wcale nie mają zawiązków zębowych. Kiedy zęby mądrości wyrastają to z racji swojego położenia są bardzo podatne na działanie próchnicy oraz jednocześnie są trudne do leczenia i mogą ,,zarażać’’ sąsiadujące zęby. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie mycia rzadko dochodzi się do tak odległych zakamarków, a to z kolei sprzyja rozwojowi bakterii i zaleganiu resztek jedzenia. Wyobraź sobie teraz próbę leczenia takiego zęba – można to zrobić, ale dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Kolejny problem z ósemkami to fakt, iż są to zęby duże, które pojawiają się w już ukształtowanym łuku, a to prowadzi do stłoczenia pozostałych zębów, a nawet ich krzywienia się czy przesuwania (wady zgryzu), dlatego ortodonci najczęściej rekomendują usunięcie ósemek przed założeniem aparatu ortodontycznego.

  Zęby mądrości mogą być również zatrzymane, co oznacza, że nie mogą wyrosnąć całkowicie, a to prosta droga do stanów zapalnych dziąseł, a nawet nasilających się bólów głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego. Właśnie z tych powodów stomatolodzy, jako najlepsze rozwiązanie, zalecają ekstrakcje zębów mądrości – po prostu więcej z nimi kłopotów, niż pożytku.

  Chirurgiczne usuwanie ósemek – nie ma czego się bać

  Chociaż pojęcie chirurgii stomatologicznej brzmi trochę przerażająco, to tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Oczywiście, usuwanie zębów nigdy nie należy do najprzyjemniejszych doznań, ale dyskomfort jest chwilowy i naprawdę warto trochę się pomęczyć. W przypadku usuwania zębów mądrość przeważnie w grę wchodzi wyłącznie ekstrakcja chirurgiczna. Dzieje się tak z racji ich nietypowego położenia, wielkości, ilości korzeni, a przede wszystkim mocnego tkwienia w łuku zębowym. Tak czy inaczej – nie bój się i nie odwlekaj zabiegu, ponieważ nie ma czego się obawiać. Dentysta cię dokładnie znieczuli, a po wyrwaniu ósemki założy szwy i przepisze antybiotyk. Oczywiście przez kilka dni po zabiegu nie wolno ci jeść gorących oraz twardych potraw, a mycie zębów również musi być bardzo delikatne. Jednak to tylko chwilowe niedogodności – opuchlizna ustąpi, ból minie, krwawienie ustanie, a szwy zostaną usunięte przez stomatologa. Wszystkie szczegółowe zalecenia przekaże ci lekarz w trakcie wizyty, jeśli będziesz ich przestrzegać, to naprawdę nie musisz się bać i martwić, pozbędziesz się tylko uciążliwego i nikomu niepotrzebnego problemu.

  Sprawdź, w jakim stanie są twoje zęby mądrości i czy wymagają ekstrakcji. Umów się na wizytę w Smile Design Clinic w Warszawie.

  Attachment
  • Dlaczego osemki trzeba usuwac- SmileDesign Clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.