Wybielanie zębów - skuteczne i bezpieczne metody

  Olśniewający, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Dodaje atrakcyjności i pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi. Niektórzy samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania próbują wybielić zęby za pomocą różnego rodzaju środków i preparatów, jednak nigdy efekty nie będą porównywalne z tymi, które można uzyskać u specjalisty. Najlepiej jest skorzystać z fachowej pomocy stomatologa, który dobierze dla nas najlepszą metodę i, co ważne, odpowiednio przygotuje nasze zęby na wybielanie.

  Czym jest przebarwienie zębów?

  Przebarwienia zębów to trwałe zmiany na zębach, nadające im inny kolor. Istnieje wiele przyczyn przebarwień i są to:

  • zabarwienia zęba związana z jego ciągłym rozwojem – odcień żółty,
  • przebarwienia zębów wcześniej leczonych kanałowo,
  • zmiany przedpróchnicowe, czyli kamień nazębny,
  • przebarwienia wynikające z obecności próchnicy – przebarwienia znajdują się na pojedynczym zębie
  • zmiany spowodowane gromadzeniem się na zębach substancji przebarwiających, np. doksycyklina stosowana przed zakończeniem rozwoju zęba u dziecka,
  • przebarwienia zęba związane z materiałem, który został użyty do jego odbudowy – m.in. wypełnienia amalgamatowe,
  • spowodowane paleniem tytoniu oraz spożywaniem nadmiernych ilości czarnej kawy i herbaty – ciemnoszary kolor.

  Co zrobić, gdy nasze zęby zmieniają kolor?

  Najlepszym wyborem jest wizyta u stomatologa. To dentysta jest w stanie ocenić, jakie są przyczyny przebarwień. W pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby zęba, takie jak próchnica. Jeśli zmiana koloru spowodowana jest niewłaściwym stylem życia, lekarz informuje pacjenta jak zapobiegać przebarwieniom w przyszłości oraz może zaproponować kilka sposobów uzyskania białego koloru zębów.

  Sposoby leczenia

  W przypadku stwierdzenia kamienia nazębnego, stomatolog usunie stały nalot. Zabieg ten wykonywany jest w czasie jednej wizyty. Ponieważ kamień nazębny, którego nie da się usunąć szczotkowaniem zawiera w sobie bakterie, usuwanie go oprócz estetyki ma także znaczenie lecznicze. Pozbawiając się go, zapobiegamy próchnicy. Zalecane metody to skaling i piaskowanie.

  W przypadku przebarwień koloru żółtego, czy szarego związanych z paleniem papierosów czy piciem kawy zalecane jest wybielanie zębów

  Metody wybielania zębów

  Największą skutecznością charakteryzują się dwie metody:

  • Nite White – z wyboru u osób, które wolą unikać wizyt u stomatologa, ponieważ całą procedura odbywa się w warunkach domowych. Pacjent pojawia się w gabinecie, aby stworzyć wycisk – na jego podstawie konstruowane są specjalne nakładki z preparatem Nite White, które pozostawione na zębach wybielają je. Zakładane są one na kilka godzin, a dzięki przezroczystemu preparatowi, na zębach nie można zauważyć ingerencji stomatologicznej. Efekt uzyskiwany jest po 2 tygodniach.
  • Opalescence to jeszcze bardziej komfortowa metoda – używane są tu droższe preparaty, ale efekt jest natychmiastowy. Po zabezpieczeniu tkanki zębowej, stomatolog nakłada specjalny środek wybielający. Cała procedura trwa 15 minut.

  Jak długo utrzymuje się efekt?

  Efekt wybielania zębów  jest trudny do przewidzenia z góry i utrzymuje się od 6 miesięcy do kilku lat.

  Gdzie powinno poddać się zabiegowi?

  Bardzo ważne jest wykonanie wybielania przez lekarza stomatologa. Przed zabiegiem dentysta musi wykonać badanie zębów i jamy ustnej. Ważne, by przed wybielaniem wyleczyć próchnicę i oczyścić powierzchnię zębów z kamienia i nalotów (aby preparat mógł działać równomiernie i żeby nie powstały obszary nierównomiernie wybielone). Z tego powodu odradzane jest wybielania zębów w gabinetach kosmetycznych.

  Attachment
  • wybielanie zębów

  © Smile Design Clinic