Wybielanie zębów powszechnym zabiegiem wśród pań i panów!

  Z całą pewnością każdy z nas marzy o zdrowym i olśniewająco białym uśmiechu. Niestety, tak naprawdę niewiele osób może poszczycić się tym idealnym. Duża liczba osób boryka się z problemem różnych nalotów nazębnych, kamieniem i ubytkami. Zdrowy i biały uśmiech jest o tyle znaczący, że wpływa na naszą pewność siebie, wyższą samoocenę i po prostu – lepsze samopoczucie.

  Od czego zależy barwa szkliwa?

  Każdy zapewne zauważył, że kolor jego zębów, a kolegi, czy członka rodziny, jest nieco, a czasami nawet znacząco inny. Jakie czynniki mają na to wpływ? Otóż są one naprawdę rozmaite. Przyczyną przebarwień może być wiek pacjenta. Niemałe znaczenie mają ponadto przebyte, czy nadal trwające choroby oraz zażywane leki i antybiotyki. Znaczące są również czynniki pochodzenia zewnętrznego. Wśród nich wyróżnić możemy: palenie tytoniu, barwniki z kawy i herbaty, nadmierne używanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną oraz niewłaściwa higiena i zaleganie złogów nazębnych.

  Sposoby wybielania zębów

  Kiedy barwa naszego szkliwa zaczyna nam przeszkadzać, czujemy się niekomfortowo, a przy uśmiechu coraz częściej zakrywamy usta dłonią – warto zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Na szczęście, obecnie istnieje wiele metod, które ułatwią nam uporać się z kłopotem. Najprostszą z nich, od której obowiązkowo powinniśmy rozpocząć walkę o białe zęby – jest zmiana dotychczasowej pasty do zębów na tę wybielającą. Regularne jej stosowanie rozjaśni zęby o 1-2 tony. Można również wypróbować, ogólnodostępne żele, lakiery, czy paski nasączone substancjami wybielającymi.

  Metody powyższe, trzeba przyznać – są najtańsze, ale niestety, również najmniej efektywne i dla wielu niesatysfakcjonujące. Pacjenci, którym zależy na uzyskaniu białych zębów możliwie jak najszybciej, często rezygnują z domowych sposobów, które nie zdały egzaminu, na rzecz profesjonalnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczyć możemy metody – nakładkową oraz laserową. Pierwsza wspomniana, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie, polega na przygotowaniu pacjentowi indywidualnej szyny wykonanej z przezroczystego materiału. Nakładany jest do niej specjalny materiał wybielający i zadaniem pacjenta pozostaje już tylko regularne noszenie nakładki. Można to robić zarówno w dzień, jak i w nocy. Należy jednak pamiętać, że całkowity czas nie może przekraczać pięciu godzin.

  Inną, dostępną metodą wybielana zębów jest użycie lampy Beyond. Zabieg powyższy trwa około pół godziny. Na wstępie zostają zabezpieczone dziąsła pacjenta, a następnie nałożony na zęby żel wybielający. Kolejnym krokiem jest wystawienie pacjenta na działanie specjalnej lampy, emitującej zimne światło, co zapobiega podrażnieniu nerwów. Po upływie 10 minut aparat zostaje ściągnięty i ponownie założony zostaje nowy, także na dziesięć minut, po czym ta sama czynność zostaje powtórzona raz jeszcze. Ostatni etap zabiegu – czas jego trwania- zależny jest od stopnia przebarwienia zębów, ale nie może przekraczać 15 minut.

  Czy wybielanie zębów jest bolesne?

  Każdy chciałby pochwalić się pięknym, lśniącym uśmiechem i dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabiegi wybielające zęby. Wśród niektórych rodzi się jednak obawa związana z bólem, występującym w trakcie zabiegu. Ból to kwestia indywidualna – każdy odczuwa go inaczej. Jedni poczują zaledwie delikatną nadwrażliwość, inni uznają ją za dotkliwy ból. Warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

  Obecnie dostępne metody wybielania zębów są nie tylko skuteczne i łagodne, lecz także całkowicie bezpieczne i mogą nawet pozytywnie oddziaływać na nasze zęby.

  Przeciwwskazania do wybielania zębów

  Zabiegowi wybielania zębów nie powinna poddawać się pewna grupa osób. Niewskazany jest on dla ludzi bardzo młodych, kobiet w ciąży, osób z nadwrażliwością zębów, z obnażeniem szyjek zębowych, w przypadku uczuleń oraz rozległej próchnicy czy nieszczelnych wypełnień.

  Attachment
  • Cropped shot of an attractive young woman at home

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.