Dbanie o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego

  Kiedy dowiadujemy się o konieczności założenia aparatu ortodontycznego, zwykle myślimy tylko o estetycznym poprawie wyglądu naszego uśmiechu, rzadko skupiamy się na samym procesie prostowania zębów. Natomiast okazuje się, że pierwsze problemy pojawiają się już na etapie codziennego mycia zębów, jak więc dbać o higienę jamy ustnej, gdy znajduje się w niej kawałek drutu? Podpowiadamy!

  Co najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji zębów?

  • szczoteczka
   Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalnie wyprofilowana szczoteczka ortodontyczna lub szczoteczka jednopęczkowa.
   Dobrym zamiennikiem będą też szczoteczki oscylacyjne i soniczne wyposażone w końcówkę ortodontyczną.
  • artykuły do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
   Nitka z utwardzaną końcówką, niciowykałaczka i szczoteczka międzyzębowa to Twoi sprzymierzeńcy w walce o prawidłową higienę jamy ustnej.
  • wosk
   Wosk ortodontyczny zabezpieczy ostre elementy aparatu, które mogłyby uszkodzić wnętrze jamy ustnej czy błonę śluzową.
  • pasta
   Warto zdecydować się na specjalne pasty zawierające hydroksyapatyt, które posiadają odpowiednią konsystencję i łagodzą niedogodności związane z noszeniem aparatu.
  • wyciorki
   Przeznaczone są do czyszczenia trudno dostępnych elementów aparatu ortodontycznego, jednak równie dobrze mogą być stosowane do oczyszczania zębów.

  Jak prawidłowo myć zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

  Mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo zmienia się mechanizm zwykłego mycia zębów, gdy zakładamy stały aparat ortodontyczny. Proces ten staje się bardziej skomplikowany i dzieli się na kilka etapów:

  • przygotowanie
   Nim w ogóle przystąpimy do mycia zębów, należy zdjąć wszystkie ruchome części aparatu, ułatwi to dostęp do zębów.
  • czyszczenie aparatu ortodontycznego
   Każdy z drutów aparatu należy szczotkować osobno od góry do dołu, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Należy poświęcić temu dłuższą chwilę, żeby płytka nazębna i resztki jedzenia zostały dokładnie usunięte.
  • szczotkowanie zębów
   Należy dokładnie wyszczotkować ząb po zębie. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie przycisnąć ją delikatnie, wprowadzając w ruch okrężny. Powinno to trwać około 10 sekund. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze są wytyczne otrzymane od lekarza specjalisty.
  • nitkowanie
   Ostrożnie przy pomocy nici, małych szczoteczek lub wyciorów wyczyść wszystkie przestrzenie międzyzębowe.
  • wypłucz
   W przypadku osób noszących aparat ortodontyczny niezbędne jest używanie płynu do płukania ust, najlepiej takiego, który zapobiega wytwarzaniu się nalotu.

  Czego unikać podczas terapii aparatem ortodontycznym?

  Jak widać, pielęgnacja zębów z aparatem wygląda inaczej niż w przypadku jego braku. Osoby korzystające z tego sposobu korekcji zgryzu powinny  pamiętać, iż w trakcie leczenie niewskazane jest używanie preparatów wybielających, które nie są w stanie przedostać się przez metalowe elementy aparatu.
  Nosząc aparat, należy też zrezygnować z twardych produktów spożywczych np. orzechów, cukierków, jabłek czy marchewek oraz produktów ciągnących i oklejających zęby np. gumy do żucia.

  Należy pamiętać, że jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń wyspecjalizowanego stomatologa, m.in. zaniedbując higienę jamy ustnej, możemy doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, wśród nich najczęściej zdarzają się:

  • odwapnienie zębów,
  • choroby dziąseł,
  • krwawienia,
  • powstawanie płytki bakteryjnej.

  Jeśli pragniesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, nawet nosząc aparat ortodontyczny, odwiedź naszą klinikę

  Smile Design Clinic  w Warszawie.

  Attachment
  • dbanie o zeby

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.