Stały aparat ortodontyczny krok po kroku! | Smile Design Clinic

  Pamiętasz te czasy, gdy noszenie aparatu ortodontycznego było najgorszym, co może spotkać człowieka? Dziecko, które oślepiało klamerkami aparatu zwykle nie cieszyło się popularnością. Na szczęście dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej! Ta metoda prostowania zębów stała się niezwykle powszechna, budowę aparatu ortodontycznego unowocześniono, a on sam cieszy się opinią „modnego dodatku”. Nie można jednak zapominać, że jego głównym zadaniem jest poprawa naszego uśmiechu.  Jeśli zastanawiasz się nad aparatem stałym, przeprowadzimy Cię przez cały proces leczenia ortodontycznego, krok po kroku!

  Jak wygląda stały aparat ortodontyczny?

  Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania mające na celu ułatwić proces leczenia wad zgryzu, mimo to wciąż największą popularnością cieszą się stałe aparaty ortodontyczne. Tego typu aparaty montowane są podczas pierwszej wizyty i pozostają na zębach nieustannie przez cały czas trwania terapii. Aparaty stałe wpływają na zęby bezustannie, dzięki czemu są w stanie skorygować nawet bardzo poważne wady zgryzu.

  Stały aparat ortodontyczny składa się z czterech podstawowych części:

  1. Pierścieni- montowane na pierwszych zębach trzonowych, zastępują typowe zamki.
  2. Zamków- przymocowane do każdego zęba za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Zamki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. metalu, kryształu czy porcelany.
  3. Łuku – ten nieszczęsny „drut” niklowo-tytanowy lub stalowy, którego zadaniem jest wywołanie ruchu zębów, a tym samym zredukowanie wad. Łuk ortodontyczny obejmuje wszystkie zęby przechodząc przez zamki.
  4. Ligatur – chociaż nazwa brzmi dość obco, to właśnie ten element aparatu najbardziej przyciąga wzrok. Ligatury to elastyczne gumki w różnych kolorach, które chronią przed wypadnięciem czy przesunięciem łuku.

  Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

  Założenie stałego aparatu ortodontycznego to skomplikowany proces, którego nie można niestety wykonać podczas jednej półgodzinnej wizyty. Całe leczenie ortodontyczne (wyeliminowanie lub zmniejszenie wady zgryzu) może trwać nawet kilka lat i zwykle dzieli się na kilka etapów:

  1. Leczenie zębów.
   Zakładanie aparatu na chore i uszkodzone zęby mija się z celem, dlatego, zanim odwiedzisz ortodontę, powinieneś zadbać o stan swoich zębów. Wylecz wszelkie stany zapalne, wypełnij ubytki oraz oczyść je z kamienia nazębnego. Tak przygotowany możesz już udać się na konsultację ortodontyczną!
  2. Konsultacja ortodontyczna.
   Na tym etapie lekarz wykona zdjęcie rentgenowskie Twojej szczęki, a także wyciski górnych i dolnych zębów. Z tak przygotowanym materiałem rozpocznie planowanie leczenia.
  3. Dobór odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
   Obecnie oferta aparatów jest niezwykle szeroka, a w zależności od problemów ze zgryzem zaleca się aparat wykonany z innych tworzyw i inaczej montowany.
  4. Montaż aparatu.
   Wizyta, na której lekarza założy Ci aparat będzie trwała ok. 1,5 godziny (po 45 min na dolny i górny łuk). Na początku ortodonta dodatkowo czyści zęby, po czym zakłada pierścienie i zamki. Następnie przeprowadza łuk przez zamki i zabezpiecza go ligaturami.
  5. Regularne wizyty.
   Po założeniu aparaty będziesz musiał regularnie odwiedzać swojego dentystę (co 4 do 12 tygodni), aby sprawdzać postępy w leczeniu oraz wymieniać łuk.

  W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu, całe leczenie może trwać od roku do trzech lat. Po zdjęciu aparatu stałego lekarz może zalecić noszenie aparatu ruchomego (zakładany jedynie na noc), by utrwalić uzyskany podczas terapii efekt. Jeśli wada zgryzu sprawia, że masz problemy z mówieniem i jedzeniem lub po prostu nie czujesz się dobrze sam ze sobą, pamiętaj że aparat ortodontyczny to rozwiązanie nie tylko dla dzieci!
  Masz jakiekolwiek wątpliwości? Nasi specjaliści z przyjemności Ci pomogą!

  Ortodoncja w Smile Design Clinic  – dowiedz się więcej i umów się na wizytę. Zapraszamy na konsultację!

  tel. 22 291 80 80
  tel. 22 291 80 81

  Attachment
  • dobry ortodonta warszawa

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.