Endodonta, leczenie kanałowe Warszawa | Smile Design Clinic

Endodoncja

Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba (tkanki wypełniającej jamę zęba) oraz tkanek okołowierzchołkowych (kostnych). Podstawowym zabiegiem wykonywanym w ramach endodoncji jest leczenie kanałowe – niezbędne, gdy dojdzie do zainfekowania miazgi. Leczenie endodontyczne bywa jedynym sposobem na zachowanie zęba.

W Smile Design Clinic zajmujemy się kanałowym leczeniem zębów przy użyciu mikroskopu endodontycznego – urządzenia, które zwiększa precyzję oraz skuteczność zabiegu. Mając na uwadze komfort naszych pacjentów, zabiegi z zakresu endodoncji przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne, zwane również kanałowym, polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych i komory zęba z chorej miazgi. Po usunięciu zakażonych tkanek, dezynfekcji i nadaniu kanałom odpowiedniego kształtu, wolne przestrzenie w kanałach wypełnione zostają materiałem przyjaznym dla organizmu ludzkiego (gutaperką).
Leczenie kanałowe to skomplikowany i czasochłonny zabieg, który wymaga dużej precyzji, dlatego w Smile Design Clinic przeprowadzany jest on przez doświadczonych stomatologów z użyciem mikroskopu. Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego, lekarz może dokładnie obejrzeć komorę zęba, co znacznie podnosi efektywność zabiegu i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem jest wskazane szczególnie w przypadku zębów o nietypowej anatomii, wąskich lub zarośniętych kanałów, czy zakrzywionych korzeni. Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego pozwala lekarzowi na niezwykle precyzyjne oczyszczenia kanału zębowego. W przypadku nieposiadania sprzętu – specjalista polegać może jedynie na obrazie ze zdjęć RTG, które cechują się znacznie mniejszą ostrością. W niektórych okolicznościach, np. przy konieczności usunięcia z kanałów korzeni zębowych delikatnych narzędzi, uległych złamaniu, czy przy perforacji ściany zęba, uzyskanie powiększonego obrazu za pomocą mikroskopu jest niezbędne, by wyleczyć ząb.

© Smile Design Clinic