Ortodoncja | Smile Design Clinic Warszawa

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmująca się profilaktyką, a także leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. W Smile Design Clinic stosujemy najnowocześniejsze techniki ortodontyczne, co pozwala nam wyeliminować konieczność usuwania zębów i skrócić do minimum czas potrzebny na uzyskanie idealnego uśmiechu.

Efekty prawidłowo przeprowadzonego leczenia ortodontycznego to nie tylko równe, piękne zęby, które wpływają niezwykle korzystnie na estetykę twarzy i samopoczucie pacjenta, ale także szereg innych zalet – korekta zgryzu umożliwia zniwelowanie wad wymowy, czy dłuższe zachowanie własnego uzębienia w zdrowiu i doskonałej kondycji.
Przygotowaliśmy dla Państwa bogatą ofertę aparatów ortodontycznych: stałych oraz ruchomych, dostosowanych do wieku, wady zgryzu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, by leczenie ortodontyczne było dla pacjentów jak najbardziej komfortowe, dlatego nasz asortyment wzbogaciliśmy m.in. o aparaty niewidoczne czy szeroki wybór ligatur w wielu kolorach.

Aparaty stałe

Aparaty stałe należą do najpopularniejszych aparatów ortodontycznych. Przymocowane do zębów na cały okres leczenia, pozwolą na korekcję nawet poważnych wad zgryzu. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych, aparat stały działa na zęby bezustannie, dzięki czemu ulegają one precyzyjnemu przemieszczaniu.

Aparat stały składa się z:

 • pierścieni, mocowanych zwykle na pierwszych zębach trzonowych,
 • zamków, przyklejanych do przedniej lub tylnej strony zębów,
 • łuku, który przesuwa zęby z określoną siłą,
 • ligatur – gumek przytwierdzających łuk do zamków.

W zależności od materiału, z jakiego tworzone są zamki, wyróżnić możemy aparaty stałe:

 • metalowe,
 • kryształowe,
 • porcelanowe.

Aparaty kryształowe i porcelanowe zaliczane są do aparatów estetycznych. Ze względu na swój odcień (biały lub przezroczysty) umożliwiają przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w sposób dyskretny.

Etapy leczenia ortodontycznego

 • Leczenie aparatem stałym to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się odpowiednim przygotowaniem zębów, czyli ich ewentualnym wyleczeniem i oczyszczeniem z kamienia nazębnego.
 • W dalszym etapie ortodonta planuje leczenie na podstawie zdjęć rentgenowskich zgryzu pacjenta oraz pobranych wycisków górnych i dolnych zębów. Czasami konieczne okazać się może usunięcie zębów, szczególnie w przypadku dysproporcji między łukami zębowymi.
 • Na podstawie dokonanej analizy, specjalista rekomenduje rodzaj aparatu ortodontycznego, którego założenie odbywa się w ciągu jednej wizyty i trwa ok. 45 minut (1 łuk – góra lub dół).
 • Lekarz czyści powierzchnie zębów, po czym zakłada pierścienie i przykleja zamki. Przez “rowki” w zamkach przeprowadza się łuk, który zostaje przymocowany dzięki gumkom.
 • W czasie leczenia ortodontycznego pacjent gości regularnie w gabinecie stomatologicznym. Wizyty kontrolne, odbywające się w odstępach 4 do 12 tygodni, są okazją do oceny stanu zębów i dziąseł oraz postępów w korekcji wady zgryzu. Ortodonta wymienia również łuk w zamkach i ligatury.
 • Czas leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną. W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu, trwa ono od 1 roku do 3 lat. Po uzyskaniu pożądanego ustawienia zębów, zamki są odklejane, a pierścienie zdejmowane.
 • W celu utrwalenia uzyskanych rezultatów leczenia ortodontycznego, lekarz wdraża tzw. leczenie retencyjne. Obejmuje ono noszenie płytki retencyjnej (rodzaj aparatu ruchomego) lub stałego retainera, przyklejanego do językowej strony zębów.
 • Aby po zdjęciu aparatu zęby zachwycały swoim nieskazitelnym wyglądem, rekomendowane jest wykonanie zabiegów ich oczyszczania i lakierowania.

Nakładkowe leczenie ortodontyczne

Leczenie wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek to najnowsze osiągnięcie ortodoncji, dedykowane pacjentom marzącym o pięknym uśmiechu, bez konieczności noszenia aparatu stałego. Indywidualnie zaprojektowane i dopasowane nakładki umożliwiają komfortowe, szybkie oraz dyskretne prostowanie zębów. Nakładki są niewidoczne, dlatego nie wpływają negatywnie na estetykę twarzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów stałych, nakładki można bez przeszkód zdjąć, np. przed ważnym spotkaniem, czyszczeniem zębów czy posiłkiem.

Smile Design Clinic oferuje swoim pacjentom leczenie ortodontyczne z użyciem przezroczystych nakładek:

 • Orthocaps – stanowiące najnowocześniejszą metodę korygowania wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek o różnych stopniach twardości.
 • Invisalign – przeznaczone są dla pacjentów preferujących estetyczne i dyskretne leczenie ortodontyczne. Umożliwiają szybkie i skuteczne prostowanie zębów.
 • Clear Aligner – to nowoczesny sposób korygowania wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek o różnych stopniach twardości.

Dyskretna ortodoncja – aparat Incognito

Aparat lingwalny Incognito łączy w sobie skuteczność i precyzję aparatu stałego oraz dyskrecję, jakiej należy oczekiwać od innowacyjnych aparatów ortodontycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną cieszyć się niczym nieskrępowanym uśmiechem podczas leczenia ortodontycznego. Aparat Incognito mocowany jest do wewnętrznej strony zębów, dlatego pozostaje on niezauważalny. Jego zamki cechują się znakomitą wytrzymałością, a ich specjalnie zaprojektowany kształt i indywidualne dopasowanie do zębów pacjenta gwarantują komfort noszenia aparatu.

Nowoczesna ortodoncja w Smile Design Clinic

Smile Design Clinic jest miejscem, w którym czekają na Państwa wysokiej klasy ortodonci, oferujący leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem innowacyjnych aparatów stałych (metalowe, kosmetyczne, samoligaturujące, lingwalne) i ruchomych (elastyczne, retencyjne, płytka Schwarza) oraz estetycznych nakładek.
Aby uczynić leczenie ortodontyczne jeszcze bardziej efektywnym oraz skrócić jego przebieg, naszym pacjentom oferujemy urządzenie AcceleDent, które przyspiesza proces przesuwania i prostowania zębów. Nasi ortodonci współpracują ze specjalistami z różnych dziedzin stomatologii, którzy kompleksowo zadbają o zdrowie i piękno Twojego uśmiechu.

© SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.