Skaling i piaskowanie pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej

  Skaling i piaskowanie – proste metody na zęby bez kamienia

  Każdy z nas marzy o pięknym i lśniącym uśmiechu, a niezbędną jego składową są oczywiście zdrowe zęby. Do ich zachowania konieczne jest nie tylko regularne dbanie o higienę jamy ustnej: płukanie jej, szczotkowanie zębów, czy nitkowanie, lecz także regularne wizyty u stomatologa – kontrole oraz poddawanie się profilaktycznym zabiegom. Wśród nich wyróżnić można choćby skaling, czy piaskowanie.

  Usuwanie kamienia nazębnego

  Skaling, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic, to zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, osadzającego się w głównej mierze w okolicach szyjek zębowych. Powstaje on zarówno pod, jak i nad dziąsłami i jednocześnie stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się bakterii. Jest ponadto nie lada problemem, gdyż może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych przyzębia, a dodatkowo jest podatny na przebarwienia, dlatego, również ze względów estetycznych, warto się go pozbyć. Jedną z metod usuwania kamienia nazębnego jest skaling. Usuwa on kamień przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Skalery ręczne, czyli sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki uznawane są za tradycyjną, obecnie wykonywaną w wyjątkowych warunkach, metodę, która jest nie tylko niezmiernie pracochłonna, lecz także, niestety nieprecyzyjna.

  Innym sposobem na pozbycie się kamienia jest skorzystanie z metod mechanicznych. Wykorzystywane są tu wiertła typu frez, powodujące odłamywanie się kamienia. Zdecydowanie powszechniejsze są metody: ultradźwiękowa, do której wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy, dźwiękowa, posiłkująca się falami z zakresu 6-8 kHz, laserowa, kiedy kamień usuwany jest przy wykorzystaniu skalera laserowego (jagowo-erbowego) oraz chemiczna, podczas której lekarz umieszcza 30 procentowy roztwór perhydrolu na powierzchni zęba, pozostawia preparat do czasu rozpuszczenia kamienia, a następnie wypłukuje go pod ciśnieniem.

  Innym zabiegiem, mającym na celu utrzymanie higieny ustnej jest zabieg piaskowania. Polega on na usuwaniu osadów nazębnych oraz nieestetycznych przebarwień przy użyciu urządzenia tzw. piaskarki. Jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu. Z piaskarki wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Dodawane do niej są drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu) oraz inne składniki (w tym pęcherzyki powietrza), docierające nawet do najszczelniejszych miejsc w jamie ustnej. W buzi dodatkowo umieszczony zostaje odsysacz, zbierający zużyty drobny proszek, który gromadzi się podczas zabiegu. Faktem jest, że największe efekty widoczne się po poddaniu się dwóm zabiegom jednocześnie. Początkowe pozbawienie kamienia z płytki nazębnej, a następnie jej wypolerowanie sprawia, że powtórne osadzenie się kamienia nazębnego staje się zdecydowanie trudniejsze.

  Czy skaling i piaskowanie zębów są bolesne?

  Skaling zębów generalnie uważany jest przez pacjentów za zabieg bezbolesny. Towarzyszy mu pewnego rodzaju uczucie dyskomfortu. Warto też zauważyć, że każdy odczuwa ból i stopień jego natężenia w sposób indywidualny. Jeśli chodzi o piaskowanie – zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

  Przeciwwskazania

  Niestety, nie każdy powinien poddawać się zabiegowi piaskowania zębów. Do grupy tej należą osoby posiadające alergię na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu, a także, borykające się ze stanem zapalnym dziąseł oraz jamy ustnej, cierpiące na owrzodzenie narządów układu pokarmowego (wątroby, żołądka), zaburzenia czynności płuc (astma, pylica) oraz rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej. Skalingowi nie powinny natomiast poddawać się kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikiem serca oraz cierpiące na pourazowe odklejanie siatkówki oka. Wówczas zabieg wykonywany jest metodami tradycyjnymi.

  Attachment
  • Shot of a woman enjoying the sunshine outdoors

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.