Wady zgryzu | Smile Design Clinic Warszawa

  Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienia zębów górnej i dolnej szczęki. Mogą one zaburzać czynności jamy ustnej, takie jak gryzienie, żucie, oddychanie czy mówienie. Poważne nieprawidłowości wpływają także na ogólny stan zdrowia zębów oraz zmienioną pozycję żuchwy w rysach twarzy (asymetria, cofnięcie lub wysunięcie bródki). Wszystkie wady zgryzu można jednak leczyć. Stosuje się do tego różnego rodzaju aparaty ortodontyczne.

  Przyczyny powstawania wad zgryzu

  • czynniki genetyczne
  • choroby ogólnoustrojowe
  • brak witaminy D
  • picie alkoholu lub palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży
  • ssanie smoczka lub palca w okresie niemowlęcym
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana próchnicą (wówczas następuje zahamowanie
  • prawidłowego wzrostu kości szczęki)
  • urazy mechaniczne

  Podział wad zgryzu

  • Wady wrodzone
   Powstają już w życiu płodowym. Ich przyczyną mogą być czynniki dziedziczne, a także złe nawyki matki podczas ciąży.
  • Wady nabyte
   Mogą rozwijać się w każdym okresie rozwoju uzębienia. Najczęściej występują już we wczesnym dzieciństwie.

  Rodzaje wad zgryzu

  Przodozgryz – polega na wysunięciu do przodu dolnego łuku zębowego. Ta wada wymaga leczenia, gdyż zaburza funkcje gryzienia i żucia, może także przyczynić się do wystąpienia chorób przyzębia, a także zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego.

  Tyłozgryz – to wada polegająca na cofnięciu żuchwy. Dochodzi wówczas do przesunięcia dolnego łuku zębowego względem łuku górnego. Do tyłozgryzu zalicza się także tyłożuchwie. Wyróżniamy tyłozgryz częściowy – czyli cofnięcie lub przechylenie dolnych siekaczy; tyłozgryz całkowity – polegający na cofnięciu całego łuku dolnego; tyłozgryz rzekomy – polega na zahamowaniu poprzedniego wzrostu kości szczęk względem kości mózgoczaszki.

  Zgryz otwarty – charakteryzuje się nie nachodzeniem się zębów górnych na dolne (zęby nie stykają się). Ta wada może występować zarówno w przednim, jak i tylnym łuku zębowym. Często wpływa na wydłużenie dolnej części twarzy.

  Zgryz krzyżowy – polega na odwrotnym zachodzeniu zębów górnych na dolne. Wyróżniamy zgryz krzyżowy przedni oraz boczny.

  Zgryz głęboki – ta wada polega na zbyt głębokim zachodzeniu zębów górnych na dolne.

  Wady zgryzu a leczenie ortodontyczne

  Leczenie ortodontyczne przy pomocy odpowiednio dobranych aparatów ma na celu skorygowanie wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści z warszawskiej Kliniki Smile Design Clinic dodają, że efektem leczenia są nie tylko piękne i równe zęby, ale również ogólna poprawa estetyki twarzy oraz samopoczucia pacjenta. Współcześnie mamy do wyboru kilka rodzajów aparatów ortodontycznych – stałych i ruchomych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Współczesne leczenie ortodontyczne nie musi być bardzo uporczywe, dla bardziej wymagających, powstały specjalne aparaty niewidoczne, które gwarantują subtelność i komfort podczas noszenia.

  Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Najlepiej leczyć je jak najwcześniej, aby nie doprowadzić do poważniejszych zaburzeń i powikłań ogólnoustrojowych. Pamiętajmy, że współcześnie można jednak skutecznie skorygować wady zgryzu u pacjentów w każdym wieku.

  Attachment
  • wady zgryzu
  • wady zgryzu

  © Smile Design Clinic