Leczenie kanałowe kiedyś i dziś | Smile Design Clinic Warszawa

  Wizyta u dentysty przyprawia o dreszcze nie tylko dzieci, lecz także dorosłych, chociaż trudno jednoznacznie określić, skąd bierze się ten zupełnie irracjonalny strach. Oczywiście,  wokół leczenia zębów narosło wiele mitów, ale świat poszedł do przodu, a wraz z nim również stomatologia. Jednak ciągle chyba nic nie przeraża nas tak, jak myśl o konieczności leczenia kanałowego – czas to zmienić i przestać odkładać wizytę w klinice stomatologicznej.

  Kilka słów o endodoncji

  Pod tajemniczą nazwą, jaką jest endodoncja kryje się dział stomatologii, który zajmuje się m.in. leczeniem chorób miazgi zęba, czyli tego, co wypełnia jego wnętrze (tkanka zęba), a podstawowym zabiegiem wykonywanym w ramach endodoncji jest właśnie leczenie kanałowe.

  Bardzo możliwe, że na samą myśl o takim sposobie leczenia, masz ochotę uciec z gabinetu stomatologicznego i już nigdy do niego nie wrócić, jednak musisz wiedzieć, że często nie ma lepszego rozwiązania. Kiedy ząb jest zniszczony przez próchnicę, może to skończyć się nieodwracalnym zapaleniem miazgi, a to prosta droga do bardzo silnego bólu, który może utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli czujesz przeszywający ból, trwający od kilku do kilkunastu minut, który dodatkowo nasila się w trakcie jedzenia słodyczy oraz picia zimnych lub gorących napojów, to prawdopodobnie kwalifikujesz się do leczenia kanałowego. Natomiast, kiedy stomatolog zalecił ci taki zabieg, a ty ciągle nie możesz się zdecydować, to musisz wiedzieć, że brak leczenia powoduje coraz większe i poważniejsze problemy, które nie znikną same, gdy przestaniesz o nich myśleć.

  Leczenie kanałowe nie jest wcale takie straszne

  Nie da się ukryć, że dawniej leczenie kanałowe zębów było długotrwałe i dość nieprzyjemne, a pacjenci często skarżyli się na przedłużające się dolegliwości bólowe, a przez to najczęściej decydowali się na ekstrakcję, która była o wiele szybszym, ale z pewnością nie lepszym rozwiązaniem. Dentyści podkreślają, że warto walczyć o każdy ząb, a leczenie kanałowe jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na tę walkę.

  Leczenie endodontyczne polega na oczyszczeniu kanałów zęba ze zniszczonej miazgi, a następnie wypełnienie pustych kanałów specjalną substancją. To zabiegi, które wymagają niemal zegarmistrzowskiej precyzji, dlatego obecnie najczęściej wykonuje się je przy użyciu mikroskopu oraz innych urządzeń, które pozwalają lekarzowi na dokładne opracowanie i wypełnienie kanałów.

  Nie obawiaj się dyskomfortu czy bólu, ponieważ leczenie kanałowe pod mikroskopem jest całkowicie bezbolesne – dentysta znieczuli cię przed rozpoczęciem zabiegu. Zabieg zwykle trwa dość długo, jednak coraz częściej udaje się zakończyć całą procedurę w czasie jednej wizyty. Pamiętaj, że po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym ząb będzie w doskonałej kondycji przez długi czas. Nie martw się tym, że skoro jest martwy (usunięcie miazgi jest równoznaczne z całkowitym pozbyciem się połączeń nerwowych i krwionośnych) to szybko ulegnie zniszczeniu. Jedyną niedogodnością jest to, że taki martwy ząb może z czasem zmienić kolor i nieco ściemnieć, ale można go z powodzeniem wybielić i dopasować do pozostałych zębów.

  Nie bój się leczenia kanałowego i nie unikaj dentysty, a najlepiej udaj się do specjalisty, czyli endodonty. Umów się na wizytę w naszej Klinice Smile Design Clinic w Warszawie jak najszybciej!

  Attachment
  • Leczenie kanalowe w SmileDesign Clinic

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.