Wybielanie zębów | Smile Design Clinic

  Piękny i śnieżnobiały uśmiech to nasza wizytówka. Jednak mało osób posiada naturalnie białe zęby. Wraz z wiekiem ich szkliwo staje się coraz cieńsze, a w efekcie prześwituje spod niego żółto zabarwiona dentyna. Niewłaściwa dieta, palenie tytoniu i kolorowe napoje dodatkowo pogarszają ten stan. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na wybielenie zębów –  służą do tego dostępne na rynku preparaty oraz zabiegi stosowane w stomatologii. Sprawdźmy, które z nich są najskuteczniejsze.

  Wybielanie zębów w domu

  Drogerie i apteki są przepełnione różnymi pastami wybielającymi zęby. Większość z nich obiecuje wybielenie o około dwa tony w ciągu zaledwie 14 dni. Czy te preparaty są skuteczne? To zależy. Działanie past opiera się na mechanicznym usuwaniu przebarwień, powstałych w wyniku kontaktu z różnymi barwnikami, np. kawą, herbatą, czerwonym winem. Służą do tego różnego rodzaju substancje ścierne. Stosowane regularnie mogą dać efekt wybielenia, ale tylko wówczas gdy przebarwienia na zębach są wynikiem działania czynników zewnętrznych. Osoby posiadające naturalnie żółtawe szkliwo nie zauważą żadnej różnicy w barwie zębów. Z pastami wybielającymi łączy się też wiele zagrożeń. Zwykle odznaczają się wysokim wskaźnikiem RDA (Radioactive Dentin Abrasion), który informuje o ścieralności pasty dla zębiny. Im wyższe RDA, tym większe ryzyko odsłonięcia szyjek zębowych. Dlatego osoby z nadwrażliwością zębów nie powinny stosować past wybielających bez konsultacji ze stomatologiem.

  Wybielanie nakładkowe

  Wybielanie nakładkowe to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod wybielania zębów. Polega na założeniu na zęby nakładek wypełnionych żelem wybielającym, który wnika w głąb zębiny i utlenia substancje barwiące. Wybielanie nakładkowe ma dwa etapy – w gabinecie dentystycznym i w domu. Najczęściej stosowanymi metodami wybielania nakładkowego jest Night White. Lekarz stomatolog pobiera od pacjenta wycisk i na jego podstawie tworzy przezroczystą nakładkę. Nakładka jest wypełniona żelem Night White, który zawiera amorficzny fosforan wapnia (ACP). ACP nie tylko redukuje znaczne przebarwienia, ale także zmniejsza nadwrażliwość zębów, odbudowuje szkliwo oraz nadaje mu zdrowy połysk. Pacjent zakłada nakładkę na kilka godzin w ciągu doby (zazwyczaj na czas snu). Po dwóch tygodniach może już cieszyć się wyraźnie bielszym uśmiechem. Night White nie powoduje dyskomfortu i jest bardzo bezpieczny dla szkliwa.

  Wybielanie żelem Opalescence

  Metoda ta jest najbardziej wygodna dla pacjentów, ponieważ przebiega w całości w gabinecie dentystycznym. Wybielanie żelem Opalescence jest szybkie i bezbolesne. Można je podzielić na trzy etapy:

  1. Stomatolog zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem ochronnym.
  2. Zęby zostają pokryte cienką warstwą wybielającego żelu.
  3. Po piętnastu minutach dentysta usuwa żel z zębów ssakiem stomatologicznym wraz z substancją chroniącą dziąsła.

  Opalescence daje natychmiastowe efekty, a stabilizowanie koloru trwa około dwóch tygodni. W tym czasie zaleca się stosowanie tzw. białej diety, a więc unikania spożywania pokarmów i napojów silnie barwiących szkliwo.

  Jak utrzymać efekty wybielania zębów?

  Większość metod wybielania daje długotrwałe efekty, ale czasem trudno zapobiec  powstawaniu kolejnych przebarwień. Stosując się do tych wskazówek, utrzymasz piękny i biały uśmiech na bardzo długo:

  • gdy zjesz lub wypijesz produkt barwiący zęby (kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody, ciemne pieczywo), umyj je i użyj płynu do płukania jamy ustnej;
  • pij barwiące płyny przez słomkę, aby uniknąć ich kontaktu z zębami;
  • wykonuj regularnie skaling i piaskowanie zębów, które usuną nagromadzony kamień nazębny;
  • regularnie odwiedzaj stomatologa, aby kontrolować stan zdrowia swoich zębów;
  • pamiętaj, że brzydki kolor może być oznaką chorób uzębienia.

  Umów się na wizytę w Smile Design Clinic już dzisiaj! Zapraszamy!

  Attachment
  • wybielaniezebowsmile

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.