Wypełnianie ubytków w zębach metodą Inlay/Onlay

  W czasach, gdy piękny uśmiech jest wyznacznikiem zdrowia, a nawet statusu materialnego, ubytki w jamie ustnej są postrzegane negatywnie. Istnieją jednak powody  inne niż te estetyczne, dla których powinniśmy wystrzegać się ubytków w zębach. Zmieniają one bowiem wygląd całej szczęki – niosą za sobą ryzyko rozchwiania pozostałych zębów, a także pojawienia się szpar oraz problemów z przeżuwaniem.

  Dlaczego pojawiają się ubytki w zębach?

  Głównym powodem ubytków w zębach, a nawet ich utraty, jest próchnica. Powstaje przez niedokładną higienę jamy ustnej oraz jedzenie dużej ilości cukru, ponieważ to on jest pożywką dla bakterii, które powodują próchnicę. Kiedy cukry ulegają rozłożeniu pojawiają się kwasy organiczne – odpowiedzialne za powstawanie ubytków.

  Jak zapobiec pojawieniu się ubytków?

  Jeżeli zależy nam na stanie naszych zębów i na tym, by nie doszło do powstawania ubytków, musimy przede wszystkim podejmować wszelkie działania, które przeciwdziałają powstawaniu próchnicy. Należy więc pamiętać o właściwej higienie zębów, która obejmuje mycie zębów po każdym posiłku, częste płukanie jamy ustnej oraz dietę, która nie zawiera dużo cukru.

  Wskazane jest również umawianie się na wizyty kontrolne u dentysty, ponieważ wtedy nasza jama ustna jest kontrolowana przez specjalistę, a szybsze wykrycie próchnicy oznacza szybsze wyleczenie. Zgłoszenie się do dentysty jest konieczne kiedy podejrzewamy u siebie początki rozwijającej się próchnicy. Jeżeli choroba zaatakowała jeden ząb, niedługo przeniesie się na kolejne. Wtedy leczenie będzie długie, kosztowne i bolesne, warto więc pamiętać o profilaktyce oraz szybkim działaniu w razie pojawienia się problemu.

  Jak wypełniać ubytki w zębach?

  Najbardziej popularną metodą jest po prostu wypełnienie korony zęba. Dobór właściwego leczenia zależy też od stopnia zaawansowania ubytków. Kolejnym sposobem jest wszczepienie implantów, czyli protez korzeni zębów. Aby zrekonstruować ząb, konieczne jest nałożenie na implant korony. Kolejnym częstym rozwiązaniem jest most protetyczny, który wymaga szlifowania także zdrowych zębów, ale również skutecznie chroni je przed rozchwianiem. Jeżeli dziura jest na tyle duża, że zwykłe wypełnienie nie wystarczy, a chcemy uzyskać kształt zęba taki, jaki był wcześniej, możemy wypróbować nowoczesną metodę inlay/onlay.

  Inlay/ onlay- co to takiego?

  Są to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba. Polegają na rekonstrukcji części zęba, tak by wyglądał naturalnie. Wykonywane są z różnych materiałów, na przykład z porcelany, złota lub bloczków ceramicznych. Robi się je w pracowniach protetycznych, co gwarantuje, że kształt będzie idealnie dopasowany.

  Niezwykle precyzyjne wykonanie można osiągnąć za pomocą specjalistycznego systemu Cerec, polegającemu na zeskanowaniu jamy ustnej za pomocą skanera optycznego, uzyskując jej trójwymiarowy obraz na monitorze komputera. Sposób ten umożliwia dokładne zaprojektowanie wyglądu uzupełnień i wykonaniu ich już podczas jednej wizyty. Smile Design Clinic oferuje Cerec – protetykę 3D – znacznie skracając czas oczekiwania na piękny uśmiech i zapewniając zachwycający efekt.

  Inlay a onlay

  Inlay to sposób wypełniania małych ubytków, onlay tych większych. Onlay pokrywa całą powierzchnię zęba, nawet szczyty guzków. Najlepsze efekty daje jednak stosowanie tych metod w jednym zabiegu. Wypełnianie tą metodą wymaga dwóch wizyt u dentysty, a jedna wizyta trwa od 1 do 2 godzin. Konieczność dwukrotnej wizyty bierze się z tego, że najpierw pobierany jest wycisk, na podstawie którego powstaje wypełnienie. Druga wizyta polega na przyklejeniu wypełnienia. Jeżeli zależy nam jednak na czasie – warto skorzystać z wspomnianego wyżej, systemu Cerec.

  Zalety metody Inlay/Onlay

  Inlay/Onlay ma wiele zalet. Jedną z nich jest ich wygląd, są estetyczne i godnie zastępują kawałek zęba, są też bardzo trwałe. Mogą być wykorzystywane do wypełniania dużych ubytków, kiedy inne metody już nie zadziałają. Co istotne, wypełnienia nie ulegają przebarwieniom i nie powodują nadwrażliwości. Leczenie jest też bardzo szybkie, wymaga tylko dwóch wizyt u stomatologa. Zaplanuj wizytę w Smile Design Clinic już dziś!

  Attachment
  • iStock_000014993596_XXXLarge

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.