Ekstrakcja zęba -przyczyny oraz postępowanie podczas zabiegu

  Każdy z nas marzy o zachowaniu pięknych i zdrowych, a przede wszystkim kompletnych własnych zębów przez długie lata. Niekiedy zdarza się tak, że z różnych powodów ząb musi zostać usunięty. Przyczyn dokonania ekstrakcji, bo tak inaczej określany jest zabieg usunięcia zęba, może być kilka. Obecnie istnieją zaawansowane techniki leczenia zębów oraz ich nadbudowywania – często jednak jest już za późno i nie pozostaje nic innego, jak usunięcie.

  Przyczyny usuwania zębów

  Jednym z powodów, dla których należy pozbyć się zęba jest jego zniszczenie, czy uszkodzenie. Wiąże się to zazwyczaj z ostrym stanem zapalnym, wywołanym zakażeniem i zniszczeniem zęba, którego już nie sposób odbudować. Tego samego, jak tłumaczą specjaliści ze Smile Design Clinic, dentysta nie jest w stanie zrobić w przypadku zęba zniszczonego tkankami. Bardzo często usuwa się także zęby zatrzymane, czyli te, które nie zdążyły wykształcić się w całości, a zatrzymały w tkance kostnej szczęki – bardzo często dzieje się tak z ósemkami.

  Do ekstrakcji zęba dochodzi również, kiedy zęby objęła próchnica i postąpiła w głąb albo nawet, gdy w jamie ustnej jest za mało miejsca na wszystkie zęby. Innymi przyczynami, z powodu których usuwamy zęby, są różne schorzenia przyzębia, prowadzące do rozchwiania zębów. Są to np. paradontoza, przemieszczenie zęba, czy jego ostry ból i brak możliwości leczenia kanałowego.

  Jak wygląda i na czym polega usunięcie zęba?

  Wyrywanie zęba jest zabiegiem chirurgicznym i polega na usunięciu zęba z zębodołu. W tym celu specjalista posiłkuje się odpowiednimi narzędziami, takimi jak m.in. kleszcze. Zanim nastąpi ekstrakcja, stomatolog bądź chirurg przeprowadza wywiad z pacjentem, ustala kwestię ewentualnego znieczulenia i chorób z jakimi boryka się pacjent. To odpowiedni moment, by poinformować lekarza o uszkodzonych lub sztucznych zastawkach serca, wrodzonych wadach serca, chorobach, które osłabiają układ odpornościowy, chorobach wątroby, protezach stawów, czy bakteryjnym zapaleniu wsierdzia.

  Następnie zostaje wykonane zdjęcie rentgenowskie, w celu uzyskania pełnego obrazu problemu. Samo wyrwanie zęba polega na zerwaniu więzadeł, odpowiedzialnych za trzymanie zęba w zębodole. Po początkowym zwichnięciu zęba dochodzi do jego ostatecznego wyrwania. Ostatnim etapem zabiegu jest oczyszczenie zębodołu oraz założenie opatrunku. Gojenie się rany trwa mniej więcej 2-3 tygodnie.

  Przeciwwskazania do wyrwania zęba

  Zabiegowi usunięcia zęba nie powinni poddawać się chorzy na białaczkę, cukrzycę, anemię, hemofilię, choroby tarczycy oraz, borykający się z szczękościskiem, niedoborem żelaza i hemoglobiny, chorobami serca, chorobami reumatycznymi, nadciśnieniem tętniczym oraz skazą krwotoczną. Zabieg nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży (ewentualnie po pierwszym trymestrze ciąży) oraz w trakcie miesiączki.

  Prawidłowo przeprowadzony zabieg usunięcia zęba jest bezpieczny. Niekiedy jednak mogą pojawić się pewne komplikacje. Ból, opuchlizna, wysoka gorączka, czy zbyt obfite krwawienie, to najczęstsze powikłania, pojawiające się po zabiegu. Spowodowane one są np. niecałkowitym – niepoprawnie usuniętym zębem. Inną, częstą komplikacją jest suchy zębodół, który powstaje wskutek niecelowego wypłukania skrzepu albo braku jego wytworzenia. Pojawia się wówczas ryzyko pojawienia się bakterii w ranie, a w konsekwencji gorączki.

  Attachment
  • Young beautiful woman suffering from toothache in consulting room
  • Shot of a woman enjoying the sunshine outdoors

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.