Korona pełnoceramiczna w systemie CEREC | Smile Design Clinic

  System CEREC należy do protetyki 3D, czyli działu zajmującego się odtwarzaniem tkanek zęba po ich znacznym uszkodzeniu lub całkowitej utracie. Elementy, jakie możemy zaliczyć do tej dziedziny to mosty, odbudowy na implantach oraz estetyczne odbudowy zębów – inlay, onlay, overlay i licówki. Istnieje także możliwość założenia na zęby pełnoceramicznych koron, wykonanych w systemie CEREC. Często stosuje się je po leczeniu kanałowym, ponieważ zapewniają naturalny wygląd „naprawionego” wcześniej uzębienia. Głównym zadaniem takich koron jest imitowanie naturalnych tkanek zęba, które poprawi estetykę uśmiechu pacjenta. Przyjrzyjmy się bliżej procedurze tworzenia i zakładania pełnoceramicznych koron w systemie CEREC.

  Jak wygląda zabieg?

  Najpierw lekarz musi zeskanować zęby w celu uzyskania cyfrowego modelu. Odwzorowuje on relacje zębów przeciwstawnych z o wiele większą precyzją, przy czym nie doprowadza do elastycznej deformacji, tak jak w przypadku pobierania tradycyjnego wycisku.

  Zadaniem systemu CEREC jest zaprojektowanie uzupełnienia protetycznego na ekranie komputera. Lekarz ma przy tym możliwość zaznaczenia granic separacji, przebiegu, położenia oraz głębokości bruzd, wysokości, jak i kształtu guzków oraz punktów i płaszczyzn statycznych. Następnie wszystkie te parametry zostają poddane ocenie przez oprogramowanie systemu. Proces skanowania oraz projektowania trwa od kilku do kilkunastu minut.

  Kolejnym etapem jest proces rekonstrukcyjny, który nastąpi po dobraniu wielkości i odcienia porcelanowej kostki, potrzebnej do wykonania uzupełnienia. Do jego przebiegu wykorzystany zostanie drugi element systemu CEREC, czyli frezarka sterowana komputerowo, działająca z niezwykłą precyzją. Gdy korona jest już gotowa, stomatolog cementuje ją zgodnie z procedurą właściwą dla prac pełnoceramicznych.

  Wskazania do założenia korony protetycznej

  Zabieg tego typu dedykowany jest dla osób, u których naturalna korona zęba jest tak mocno zniszczona w wyniku działania próchnicy lub urazu mechanicznego, że wygląda bardzo nieestetycznie. Odbudowanie takiego zęba w tradycyjny sposób było by nie trwałe, dlatego też pacjenci często decydują się na założenie pełnoceramicznych koron wykonywanych w systemie CEREC. Terapii mogą także poddawać się osoby, które chcą poprawić wygląd i kształt zębów, które nie rozwinęły się w wystarczający sposób.

  Zalety leczenia w systemie CEREC

  • Wykonanie trójwymiarowych obrazów ubytków zastępuje konieczność zrobienia nieprzyjemnego silikonowego wycisku uzębienia.
  • W pełni biokompatybilne materiały użyte do wykonania wypełnień nie uczulają.
  • Doskonałe odwzorowanie powierzchni ubytku pozwala na uniknięcie poprawek.
  • Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii CEREC pacjent może uniknąć problemów, które często pojawiają się w przypadku leczenia tradycyjnymi metodami.
  • Korony wykonane w systemie CEREC wyglądają naturalnie, szyjki zębowe prezentują się zdrowo, a dziąsła nie sinieją.
  • Pełnoceramiczna odbudowa tworzona jest w zaledwie kilka minut z ceramicznych bloczków, dzięki czemu pacjent nie musi czekać na wypełnienia tworzone w pracowni protetycznej.
  • Lekarz umieszcza uzupełnienie natychmiastowo w chwili, gdy potrzebna część zęba jest już gotowa do zamocowania.
  • Nie ma kosztów i wizyt związanych z uzupełnieniami tymczasowymi
  • Cyfrowa technologia zapewnia najlepsze dostępne dopasowanie uzupełnienia do zębów
  Attachment
  • Digital X-ray Of Human Tooth On Display Screen

  © SMILE DESIGN CLINIC sp. z o.o.