Retainer – co to jest i dla kogo?

24 sie 2021

Retainer – co to jest i dla kogo?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która skutecznie pomaga skorygować różnego rodzaju niedoskonałości uzębienia. To złożone procesy, które w efekcie prowadzą do perfekcyjnie prezentującego się uśmiechu. Każdy, kto zamierza podjąć leczenie ortodontyczne lub jest w jego trakcie, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że czeka go kolejny, niezbędny etap terapii, mający na celu podtrzymanie końcowych rezultatów korekcji uzębienia. To okres retencji, w którym konieczne jest noszenie retainera ortodontycznego. Bez tego rodzaju stabilizacji, nawet najbardziej prawidłowo ułożone zęby przesuwają się, a nawet wracają do swojego pierwotnego położenia. Warto zatem przestrzegać zaleceń ortodonty i nie rezygnować zbyt pochopnie z tej istotnej części leczenia!

 

Czym jest retainer ortodontyczny? 

Retainer to aparat retencyjny, który służy do stabilizacji skorygowanego zgryzu. Jest równie ważny jak aparat ortodontyczny czy nakładki na zęby, ponieważ pomaga w utrwaleniu uzyskanych rezultatów leczenia. Jeśli więc zależy Ci na pięknym uśmiechu, nie tylko krótko po zakończeniu noszenia aparatu ortodontycznego czy przezroczystych nakładek na zęby, lecz także utrzymaniu tego stanu do końca życia, potraktuj fazę retencyjną poważnie i odpowiedzialnie.

Retainer ortodontyczny – dla kogo jest przeznaczony?

Osoby, które zdjęły aparat ortodontyczny lub nakładki na zęby, mają przygotowywane przez lekarza retainery, bezpośrednio po zakończeniu leczenia ortodontycznego i to dla nich są one przeznaczone. W przypadku dzieci faza retencyjna jest krótsza, natomiast dorośli muszą nieco dłużej nosić aparat retencyjny. Masz pytania, dotyczące retainera ortodontycznego? Nasz ortodonta udzieli Ci bliższych informacji podczas wizyty w ORTOFAN Clinic!

Jak długo trzeba nosić retainer ortodontyczny?

Noszenie retainera ortodontycznego zależy od wieku pacjenta, a także rodzaju wady zgryzu oraz niedoskonałości uzębienia. Najmłodsi mogą liczyć na szybsze zdjęcie aparatu retencyjnego, którego noszenie trwa około trzech lat, natomiast dorośli powinni nosić retainer około pięciu lat, a czasem nawet dożywotnio. Zaawansowany wiek pacjenta, a także specyficzna odmiana defektu uzębienia są tu istotnym kryterium, warunkującym konieczność stabilizacji efektów leczenia ortodontycznego do końca życia. Zanim jednak podejmiesz terapię, warto zapytać o opinię naszych specjalistów.

Podział retainerów ortodontycznych – od czego zależy?

Retainer może być zdejmowany lub stały, w zależności od rodzaju wady zgryzu, a także specyfiki ustawienia zębów. I tak, zgryz głęboki, który pogłębia się wraz z wiekiem pacjenta, wymaga dożywotniej retencji, podobnie jak szparowatość uzębienia. Natomiast tyłozgryz polega na umieszczeniu płytek retencji w górnym łuku zębowym, a w dolnym retainera klejonego w odcinku przednim powierzchni językowej zębów.

Retainer ortodontyczny – kluczowe podtrzymanie efektów leczenia

Atrakcyjny wygląd nowego uzębienia wart jest żelaznej konsekwencji w późniejszym noszeniu aparatu retencyjnego. To właśnie od retainera zależy, czy wspólna praca ortodonty z pacjentem przyniesie trwały efekt, bez konieczności powtórnego podejmowania leczenia. Rola retainera jest więc kluczowa w procesie podtrzymania pozytywnych rezultatów korekcji uzębienia. To dlatego nie należy jej bagatelizować, ale wytrwale kontynuować zmagania, prowadzące do pełnego sukcesu w postaci fenomenalnie wyglądających, równych zębów.