Jakie są najważniejsze zagrożenia dla kondycji Twoich zębów?

18 cze 2015

Jakie są najważniejsze zagrożenia dla kondycji Twoich zębów?

Prawidłowa i doskonała kondycja zębów wymaga dbałości oraz zaangażowania. Poza koniecznością właściwej higieny jamy ustnej wskazane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, a w sytuacji zaistnienia próchnicy, jak najszybsze wypełnienie zęba. Kamień nazębny to pozornie niewinnie wyglądający nalot, ściśle przylegający do powierzchni zębów, który przyczynia się do powstawania oraz rozwoju próchnicy niebezpiecznej dla zdrowia uśmiechu. Gromadząca się na zębach płytka nazębna powinna więc być systematycznie eliminowana pod okiem stomatologa.

Próchnica zębów – wróg zdrowego uśmiechu

Niestety, próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną pogorszenia zdrowia uśmiechu, a nawet utraty uzębienia. Ta podstępna choroba przebiega w pierwszej fazie praktycznie bezobjawowo, dlatego tak istotna jest profilaktyka, czyli systematyczne wizyty u stomatologa. W naszej klinice możemy wyleczyć próchnicę w jej początkowym stadium bez borowania, za pomocą nowoczesnej metody ICON. Natomiast w pozostałych przypadkach stosujemy doskonałe wypełnienie zęba materiałem światłoutwardzalnym.

Płytka bakteryjna – groźny powód osłabienia kondycji uzębienia

Wspomniana wcześniej płytka nazębna, inaczej nazywana bakteryjną, to również groźny czynnik powodujący osłabienie kondycji uzębienia, którego nie należy bagatelizować. Nasi specjaliści podkreślają, że ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, wykonywane raz na sześć miesięcy, które dobrze wspomóc dodatkowo piaskowaniem zębów oraz fluoryzacją. Dzięki tym zabiegom, a także systematycznym wizytom kontrolnym u naszych lekarzy, Twojemu uśmiechowi nie zagraża już postępująca próchnica zębów.

Niewłaściwa dieta przyczyną pogorszenia stanu zębów

Nasza dieta ma bardzo duży wpływ na stan zębów. Z tego powodu dobrze zadbać o spożywanie przetworów mlecznych, takich jak kefir, jogurt naturalny czy maślanka, co pozwala uzupełnić wapń niezbędny dla zdrowego uzębienia. Ponadto, warto swój jadłospis wzbogacić o tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela, które zawierają witaminę D, która znacząco wpływa na stan zębów. Doskonałym pomysłem na wzmocnienie uzębienia jest również spożywanie brokułów, które są źródłem koenzymu Q10, odpowiedzialnego między innymi za poprawę odporności, kondycji przyzębia, zapobiegającego powstawaniu paradontozy.

Bruksizm – cichy niszczyciel uzębienia

Zgrzytanie zębami, medycznie określane jako bruksizm, to kolejna przyczyna znacznych uszczerbków w uzębieniu. Jeśli więc lekarz zdiagnozuje u Ciebie tego rodzaju schorzenie, wskazane jest jak najszybsze leczenie. W przeciwnym razie narażasz się na negatywne konsekwencje bruksizmu w postaci nadmiernego ścierania się i pękania szkliwa, koron zębowych, a nawet rozchwiania się zębów oraz ich wypadania.

Wady zgryzu – nieleczone zagrażają zdrowiu zębów

Innym zagrożeniem kondycji zębów są też wady zgryzu. Zaniedbanie ich leczenia przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, chorób dziąseł, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto, tego rodzaju niedoskonałości to również powód szybszego ścierania się zębów. Nie wiesz, czy ten problem Cię dotyczy? W takim razie, w celu odpowiedniej diagnostyki wady zgryzu, zgłoś się do ortodonty!